Převratný objev NASA: Astronomové našli sedm nových planet o velikosti Země. Může na nich být život | info.cz

Články odjinud

Převratný objev NASA: Astronomové našli sedm nových planet o velikosti Země. Může na nich být život

Astronomové jsou přesvědčeni, že učinili zásadní objev. Nová planetární soustava okolo hvězdy nazvané Trappist 1 čítá v současnosti sedm planet, na každé z nich podle pozorování může být voda.

Americká NASA spolu s odborníky z oblasti astronomie z dalších zemí na mimořádné tiskové konferenci oznámila, že v nově objevené soustavě hvězdy Trappist 1 je sedm planet o velikosti Země. Pozorování pak ukazuje, že na každé z nich může být přítomná voda. Právě ta je spolu s atmosférou obsahující kyslík základním předpokladem pro život, jak jej známe.

Vizualizace NASA


Hvězda Trappist 1 je výrazně menší, než Slunce, astronomové pro přirovnání použili na jedné straně basketbalový míč a na straně druhé golfový míček. Vzdálenost od sluneční soustavy je čtyřicet světelných roků.

To je vzdálenost, která je z hlediska pozorování vědci označovaná jako nepatrná, oběžné dráhy jednotlivých planet navíc probíhají takovými směry, že lze systém ideálně zkoumat ve velkém přiblížení.

„Je to poprvé, co bylo mimo sluneční soustavu objeveno takové množství planet obíhajících kolem jedné hvězdy,“ říká Michael Gillon, astronom z univerzity v belgickém městě Liege a současně lídr mezinárodního týmu, který se zabývá zkoumáním systému Trappist 1.

Další člen týmu je optimistický v otázce, zda bude možné určit, je-li na některé z planet přítomný život. „Myslím, že jsme učinili rozhodující kroky k tomu, abychom zjistili, jestli je tam život,“ tvrdí Amaury H.M.J. Triaud z univerzity v Cambridge, který si slibuje hodně od průzkumu tamější atmosféry.

„Systém Trappist 1 činí hledání života ve vesmíru otázkou blízké budoucnosti. Poprvé v historii nemusíme spekulovat. Jen musíme počkat a opatrně pozorovat a zjistit, co tvoří atmosféry systému Trappist 1,“ připojila Sara Seagerová z Technologického institutu v Massachusetts.

Soustava planet obíhajících kolem trpasličí hvězdy Trappist 1 je v porovnání se sluneční soustavou mnohem menší. Nejbližší planeta stihne oběhnout kolem hvězdy za pouhého jeden a půl dne, ta nejvzdálenější pak asi za dvanáct a půl. Celá soustava by se pak vešla mezi Slunce a jeho první planetu Merkur.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud