Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Převratný objev NASA: Astronomové našli sedm nových planet o velikosti Země. Může na nich být život

Převratný objev NASA: Astronomové našli sedm nových planet o velikosti Země. Může na nich být život

Astronomové jsou přesvědčeni, že učinili zásadní objev. Nová planetární soustava okolo hvězdy nazvané Trappist 1 čítá v současnosti sedm planet, na každé z nich podle pozorování může být voda.

Americká NASA spolu s odborníky z oblasti astronomie z dalších zemí na mimořádné tiskové konferenci oznámila, že v nově objevené soustavě hvězdy Trappist 1 je sedm planet o velikosti Země. Pozorování pak ukazuje, že na každé z nich může být přítomná voda. Právě ta je spolu s atmosférou obsahující kyslík základním předpokladem pro život, jak jej známe.

Vizualizace NASA


Hvězda Trappist 1 je výrazně menší, než Slunce, astronomové pro přirovnání použili na jedné straně basketbalový míč a na straně druhé golfový míček. Vzdálenost od sluneční soustavy je čtyřicet světelných roků.

To je vzdálenost, která je z hlediska pozorování vědci označovaná jako nepatrná, oběžné dráhy jednotlivých planet navíc probíhají takovými směry, že lze systém ideálně zkoumat ve velkém přiblížení.

„Je to poprvé, co bylo mimo sluneční soustavu objeveno takové množství planet obíhajících kolem jedné hvězdy,“ říká Michael Gillon, astronom z univerzity v belgickém městě Liege a současně lídr mezinárodního týmu, který se zabývá zkoumáním systému Trappist 1.

Další člen týmu je optimistický v otázce, zda bude možné určit, je-li na některé z planet přítomný život. „Myslím, že jsme učinili rozhodující kroky k tomu, abychom zjistili, jestli je tam život,“ tvrdí Amaury H.M.J. Triaud z univerzity v Cambridge, který si slibuje hodně od průzkumu tamější atmosféry.

„Systém Trappist 1 činí hledání života ve vesmíru otázkou blízké budoucnosti. Poprvé v historii nemusíme spekulovat. Jen musíme počkat a opatrně pozorovat a zjistit, co tvoří atmosféry systému Trappist 1,“ připojila Sara Seagerová z Technologického institutu v Massachusetts.

Soustava planet obíhajících kolem trpasličí hvězdy Trappist 1 je v porovnání se sluneční soustavou mnohem menší. Nejbližší planeta stihne oběhnout kolem hvězdy za pouhého jeden a půl dne, ta nejvzdálenější pak asi za dvanáct a půl. Celá soustava by se pak vešla mezi Slunce a jeho první planetu Merkur.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744