Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rakovina vás zabije, i když žijete zdravě. Vědci zjistili proč

Rakovina vás zabije, i když žijete zdravě. Vědci zjistili proč

Nekuřte. Nevystavujte se příliš sluníčku. Nejezte uzeniny. Po desetiletí nám doporučovali, abychom se vyhýbali všem možným druhům jedovatých látek, protože můžou způsobit rakovinu. Podle nejnovější vědecké studie nám takové jednání nemusí vůbec pomoci, protože většinu druhů rakovin způsobuje ještě něco zcela jiného, co sami nemůžeme nijak ovlivnit.  

Zhruba dvě třetiny rakovinového bujení nezpůsobuje vliv prostředí nebo dědičné faktory, nýbrž náhodné chyby v DNA, zjistili výzkumníci z Univerzity Johna Hopkinse.

„Většinu času nezpůsobují tyto mutace žádnou újmu,“ vysvětlil pro Bloomberg Bert Vogelstein, jeden ze spoluautorů výzkumu. „Obvykle se škodlivé změny odehrávají na nedůležitých místech v lidské DNA, ale někdy se vyskytnou v genech, které pohání rakovinu,“ dodal.    

Vogelstein spolu s Cristianem Tomasettim své závěry zakládají na výzkumu výskytu rakoviny v 69 zemích světa, které mají dohromady zhruba pět miliard obyvatel. Navzdory rozdílným životním prostředím našli výzkumníci silnou souvislost mezi rakovinou a buněčným dělením. Zjednodušeně řečeno, čím více se nějaký typ buňky v lidském těle dělil, tím větší byla pravděpodobnost, že se vyvinul v rakovinu.

Výzkumníci odhadují, že zhruba 66 % genových mutací, které mohou za nádorové bujení, jsou zapříčiněny náhodnými vadami v procesu buněčného dělení. V 29 % případů může za rakovinu nějaký faktory z životního prostředí a pouze 5 % onemocnění je dědičných.   

Vogelstein přitom odhaduje, že podíl genových mutací na výskytu rakoviny se bude ještě zvyšovat. „Jak lidé stárnou, jejich buňky se více dělí, a tím se zvětšuje riziko náhodných vad při buněčném dělení,“ říká odborník.

Špatné geny hrají například velkou roli ve výskytu adenokarcinomu neboli rakoviny plic. Drtivá většině zhoubného nádorového bujení lze předejít tím, že člověk nekouří či se vyhýbá zakouřeným prostorám. Někdy však prevence nemusí stačit. Vogelstein s Tomasettim zjistili, že v takřka 90 % zkoumaných případů zhoubné bujení vzniklo kombinací vlivu prostředí a náhodných chyb v buněčném dělení.  

V 90 % procentech případů tedy lze rakovině plic předejít, protože abyste jí onemocněli, musí se přidat ještě genetická chyba. Odborníci z toho vyvozují, že pokud se tedy odstraní jeden z faktorů – vliv prostředí – pacient by vůbec nemusel onemocnět rakovinou. Zjištění, že za rakovinu může částečně chyba v buněčném dělení, by proto dle nich neměla vést ke snižování důležitosti prevence, která zrovna v tomto případě spočívá v nekouření.

Ale pokud u vás přece jenom rakovinu najdou, neobviňujte se. „Výsledky našeho výzkumu umožní lidem necítit se špatně kvůli tomu, že mají rakovinu. Ti, kteří udělali pro prevenci všechno, ale stejně onemocněli, by měli vědět, že ke zhoubnému nádorovému bujení v jejich těle může dojít bez ohledu na to, co pro své zdraví učinili,“ uzavřel Vogelstein.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744