Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Samsung to s Galaxy Note 7 nevzdává. Plánuje novou verzi s menší baterií

Samsung to s Galaxy Note 7 nevzdává. Plánuje novou verzi s menší baterií

Jen málokterý mobilní telefon vyvolal ve světě takový rozruch jako vlajková loď Samsungu – Galaxy Note 7. Problémem ovšem bylo, že onen rozruch se nenesl na dvakrát pochvalné vlně. Několik kusů špičkového modelu jihokorejské společnosti totiž svým uživatelům doslova explodovalo při běžném používání.

Samsung v co nejrychlejší reakci stáhl první várky svého nového telefonu z prodeje a začal na nápravě problému, jehož příčinou byla baterie, pracovat. Nedlouho po tom se model Note 7 na pulty obchodů vrátil s tím, že riziko je minulostí. Problémy ovšem neustaly. Ze všech koutů světa se totiž opět začaly šířit zprávy o explodujících telefonech. Po tomto fiasku už Samsung nad svou novinkou zlomil hůl a rozhodl se k drastickému kroku – zcela zastavil výrobu.

Korejský list South Korea today ovšem nyní přišel s překvapivou zprávou. Podle něj totiž Samsung hodlá představit Galaxy Note 7 ještě jednou. Tentokrát ale s menší kapacitou baterie. Společnost údajně otestovala 200 tisíc z 2,5 milionů vrácených přístrojů, což má zaručit, že problémy s baterií jsou nyní už skutečně zažehnány.

Místo akumulátoru s kapacitou 3500 mAh plánuje Samsung podle korejských novin zmenšit baterii na 3 000 až 3 200 mAh. Právě předimenzovaná baterie byla příčinou potíží, které Samsung ve své historii nepamatuje.

Zatímco vývoj smartphonů kráčí mílovými kroky dopředu, technologie baterií toto tempo nestíhá. Energetické nároky pro napájení obřích displejů a výkonných procesorů se rychle zvyšují a výrobcům tak nezbývá nic jiného, než vymáčknout ze současných baterií absolutní maximum. Ve snaze prodloužit výdrž modelu Galaxy Note 7 co nejvíc už tedy inženýři v Samsungu zašli příliš daleko.

První várky vzkříšeného smartphonu už navíc Samsung vyrobené má. Je totiž možné, že v milionech kusů přístrojů, které mu momentálně leží ve skladech, jen vymění baterii za menší.

Na druhou stranu ovšem zůstává otázkou, do jaké míry je pověst značky a konkrétně explodujícího modelu loňskou aférou pošramocena. Zejména z tohoto důvodu budou v Samsungu možná nakonec rádi, pokud se jim povede prodat alespoň ty kusy, které po stažení z prodeje leží ve skladech.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1