Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šéf Applu sní o rozšířené realitě. Jak bude vypadat v podání této firmy?

Šéf Applu sní o rozšířené realitě. Jak bude vypadat v podání této firmy?

Najít odvětví, ke kterému Apple upíná do budoucna své naděje, není nijak složité. Ačkoliv společnost z Cupertina své plány úzkostlivě tají, stále častěji slyšíme v souvislosti s Applem o takzvané rozšířené realitě. Zatímco ostatní lídři technologického světa nyní ve velkém sázejí hlavně na virtuální realitu, Apple se v tomto ohledu netají svým nezájmem.

Podle výrobce iPhonu není virtuální realita ničím jiným, než jen předstupněm něčeho většího. A tím je právě rozšířená realita, která odemyká mnohem více možností.

Rozdíl mezi virtuální a rozšířenou realitou spočívá v tom, že zatímco ta první promítá svému uživateli do speciálních brýlí stoprocentní fikci, rozšířená realita využívá opravdový svět, který vylepšuje. V brzké budoucnosti tedy není složité představit si prohlížení facebooku na skutečné stěně nebo sledování počasí na zrcadle během čistění zubů. První pokusy v této oblasti už na sebe patřičně upozornily. Třeba herní hit loňského léta – Pokémon Go – funguje právě na principu rozšířené reality.

Právě o rozšířené realitě stále častěji mluví šéf Applu Tim Cook. Mnohé spekulace navíc naznačují, že první podobné řešení by měl Apple představit už příští rok. Občas se dokonce mluví o tom, že nás Apple s rozšířenou realitou seznámí už při představování iPhonu letos na podzim. Zvěsti dosud naznačovaly, že by se mohlo jednat o brýle, které se stanou, podobně jako Apple Watch, prodlouženou rukou iPhonu. „Považuji to za nápad významný tak, jako byl například vynález smartphonu. Smartphone je pro každého. Nemusíme si myslet, že iPhone je určen pouze pro určitou demografickou skupinu, zemi nebo trh – je prostě pro všechny. A myslím si, že rozšířená realita je podobně velká věc. Jsem nadšený, protože si myslím, že by to mohla být věc, která zkvalitní naše životy a navíc bude zábavná.“ Řekl Tim Cook v rozhovoru pro The Independent.

Divočejší spekulace o tom, že Apple připravuje speciální brýle ovšem Cook rozmetal. Řekl totiž, že rozšířenou realitu vidí spíše jako něco, co bude součástí iPhonu. Není tedy vyloučeno, že v případě Applu znamená vývoj této technologie budoucnosti jen softwarovou výzvu, která se stane součástí telefonu podobně, jako dnes například virtuální asistentka Siri.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744