Stop jedovatým nábojům. Americká armáda chce ve cvičných střelách rozsévat semena rostlin | info.cz

Články odjinud

Stop jedovatým nábojům. Americká armáda chce ve cvičných střelách rozsévat semena rostlin

Americká armáda hodlá nahradit tradiční munici. Hledá biologicky rozložitelné náboje, granáty a dokonce i náboje do tanků. Ty současné jsou totiž toxické a mohou znečistit půdu i na stovky let. 

„Komponenty současných cvičných nábojů se rozkládají stovky let,“ upozorňuje americké Ministerstvo obrany. „Některé tyto náboje mohou korodovat a znečistit půdu a vodu,“ vysvětlilo.

Úřad chce, aby cvičné náboje nově obsahovaly semínka, která budou produkovat potravu pro zvířata. „Tato snaha by měla vést k tomu, že ze semen vyrostou rostliny dobré pro životní prostředí, jež vyčistí půdu od znečištění,“ uvedlo dále ministerstvo. Pro zvířata by měly být rostliny bezpečné.

Tento návrh může působit nerealisticky, vypadá to ale, že vědcům se už podařilo umístit semena do biologicky rozložitelných materiálů a vypěstovat z nich rostliny, píše CNN.

Vojenská zařízení zaujímají podle Agentury na ochranu životního prostředí 900 ze 1300 nejvíce znečištěných míst ve Spojených státech. Vyčištění by stálo 165 miliard dolarů.

Ke znečišťování docházelo dlouhá léta. „Vojenské základy mají starší budovy s olovnatým nátěrem a azbestovými problémy,“ říká Skip Kazmarek, právník zabývající se životním prostředím a který základny zkoumal.

Na některých základnách jsou třeba kaluže oleje ještě z dob druhé světové války. Na moderních základnách se dají najít výbušniny, chemické znečištění či usazeniny těžkých kovů, a to včetně olova.

Otrava olovem může způsobovat vážné zdravotní problémy, mimo jiné i poškození mozku. Každoročně jsou během cvičení vystřeleny miliony olověných střel. Během let se tyto střely hromadí a olovo může podle Kazmareka proniknout do podzemních vod.

Snahy o produkci munice šetrnou k životnímu prostředí se stupňují. V Kanadě nedávno už „zelené“ střelivo představili.

I řada dalších zemí se snaží najít řešení a hledá munici, která by buď životnímu prostředí pomáhala, nebo ho alespoň nepoškozovala. Švédská armáda už používá bezolovnaté střelivo od norského výrobce. Podle expertů na zbraně se zatím na cestě za zelenou municí objevuje řada překážek – náklady, výkon i kompatibilita. Přesto je podle nich udržitelnost prioritou.

Ve sportovním střílení se pomalu trend prosazuje. V Dánsku zakázali olověné náboje při lovu zvířat. Prezident Obama je zakázal zase v přírodních rezervacích. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud