Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stop jedovatým nábojům. Americká armáda chce ve cvičných střelách rozsévat semena rostlin

Stop jedovatým nábojům. Americká armáda chce ve cvičných střelách rozsévat semena rostlin

Americká armáda hodlá nahradit tradiční munici. Hledá biologicky rozložitelné náboje, granáty a dokonce i náboje do tanků. Ty současné jsou totiž toxické a mohou znečistit půdu i na stovky let. 

„Komponenty současných cvičných nábojů se rozkládají stovky let,“ upozorňuje americké Ministerstvo obrany. „Některé tyto náboje mohou korodovat a znečistit půdu a vodu,“ vysvětlilo.

Úřad chce, aby cvičné náboje nově obsahovaly semínka, která budou produkovat potravu pro zvířata. „Tato snaha by měla vést k tomu, že ze semen vyrostou rostliny dobré pro životní prostředí, jež vyčistí půdu od znečištění,“ uvedlo dále ministerstvo. Pro zvířata by měly být rostliny bezpečné.

Tento návrh může působit nerealisticky, vypadá to ale, že vědcům se už podařilo umístit semena do biologicky rozložitelných materiálů a vypěstovat z nich rostliny, píše CNN.

Vojenská zařízení zaujímají podle Agentury na ochranu životního prostředí 900 ze 1300 nejvíce znečištěných míst ve Spojených státech. Vyčištění by stálo 165 miliard dolarů.

Ke znečišťování docházelo dlouhá léta. „Vojenské základy mají starší budovy s olovnatým nátěrem a azbestovými problémy,“ říká Skip Kazmarek, právník zabývající se životním prostředím a který základny zkoumal.

Na některých základnách jsou třeba kaluže oleje ještě z dob druhé světové války. Na moderních základnách se dají najít výbušniny, chemické znečištění či usazeniny těžkých kovů, a to včetně olova.

Otrava olovem může způsobovat vážné zdravotní problémy, mimo jiné i poškození mozku. Každoročně jsou během cvičení vystřeleny miliony olověných střel. Během let se tyto střely hromadí a olovo může podle Kazmareka proniknout do podzemních vod.

Snahy o produkci munice šetrnou k životnímu prostředí se stupňují. V Kanadě nedávno už „zelené“ střelivo představili.

I řada dalších zemí se snaží najít řešení a hledá munici, která by buď životnímu prostředí pomáhala, nebo ho alespoň nepoškozovala. Švédská armáda už používá bezolovnaté střelivo od norského výrobce. Podle expertů na zbraně se zatím na cestě za zelenou municí objevuje řada překážek – náklady, výkon i kompatibilita. Přesto je podle nich udržitelnost prioritou.

Ve sportovním střílení se pomalu trend prosazuje. V Dánsku zakázali olověné náboje při lovu zvířat. Prezident Obama je zakázal zase v přírodních rezervacích. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744