Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Student má neobvyklou zálibu. Prochází data o radiaci a objevil při tom chybu v údajích NASA

Student má neobvyklou zálibu. Prochází data o radiaci a objevil při tom chybu v údajích NASA

Britský student ve svém volném čase hledá a opravuje chyby v datech na Mezinárodní vesmírné stanici. Teprve sedmnáctiletý mladík ze Sheffieldu Miles Soloman se účastní projektu ve spolupráci s Institutem pro výzkum ve školách. V rámci projektu procházel tabulky s daty o zaznamenané radiaci na vesmírné stanici a objevil něco zvláštního. Informovala o tom BBC.

Solomanovi spolužáci si myslí, že je šprt. „Je to takový mix závisti a nudy, když jim vyprávím všechny detaily," říká ale o reakci svých kamarádů on sám. Je fakt, že jeho záliba není pro lidi jeho věku úplně obvyklá.

V rámci výzkumného projektu zjistil, že senzory měřící radiaci někdy zapisují nesprávná data. Ukazovaly totiž i negativní hodnoty, což napovídalo, že něco nemusí být v pořádku.

Soloman kontaktoval NASA a informoval vědce o svých zjištěních. Jeho snahy nebyly zbytečné. Vědci se domnívali, že se anomálie, na kterou narazil, objevuje jednou za několik let. Zjištění mladíka ale naznačují, že se to může dít i několikrát denně. 

„Nesnažím se dokázat, že se NASA mýlí. Já s nimi chci pracovat a učit se od nich,“ řekl mladík. Profesorka Becky Parkerová, která je ředitelkou projektu, neskrývala své nadšení. „Taková zkušenost je inspiruje, aby se stali opravdovými vědci,“ řekla o žácích, kteří se projektu účastní.