Testování rakoviny přes telefon? Podle vědců to bude možné

HalfPageAd-1

kris

28. 01. 2017 • 12:47

Může umělá inteligence rozpoznat rakovinu kůže stejně dobře jako dermatolog? Skupina vědců tvrdí, že vyvinuli technologii, která nádor kůže spolehlivě detekuje a v budoucnu by mohla fungovat na mobilních telefonech.

Mobile-rectangle-3

Vědci ve své studii nejdříve vytvořili program se 129 450 fotkami, které reprezentovaly dva tisíce kožních onemocnění. Jak píše server Mashable, poté použili algoritmus Googlu, jenž dokáže rozpoznat obrázky. Program identifikoval zhoubné i nezhoubné kožní léze.

Následně se dotázali skupiny 21 dermatologů, zda by doporučili na základě některých obrázků léčbu. Výsledky vědce ohromili. Když porovnali závěry umělé inteligence a lékařů, zjistili, že se neliší.

„Zjistili jsme, že je uskutečnitelné to nejen udělat dobře, ale provést to stejně dobře jako dermatolog,“ řekl Sebastian Thrun ze Stanfordovy univerzity. Podle výzkumníků by tato technologie mohla fungovat na chytrých telefonech, otevírá se tak možnost některé typy rakoviny kůže rozpoznat z domova.

Zároveň upozornili, že v blízké budoucnosti technologie na telefonech určitě dostupná nebude. „Je nutné důsledně ověřit algoritmus předtím, než může být program uveden do praxe,“ uvedla dermatoložka a jedna z autorek studie Susan Swetterová.

Domácí testování by čelilo také pravděpodobně řadě regulací. Vědce přesto nadchla myšlenka, že by jejich poznatky mohly být užitečné i při rozpoznání jiných nemocí. 

SDÍLET

Billboard-bottom-1