Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Unikátní objev astrofyziků. Popírá fyzikální zákony

Unikátní objev astrofyziků. Popírá fyzikální zákony

Na Mars bez paliva za 70 dní, takový je sen amerických vědců.  Podle nové studie, kterou napsali astrofyzici z NASA, to je možné. Otestovali elektromagnetický pohon, který vytváří tah tím, že odráží mikrovlny kolem kuželovité měděné komory. 

Těleso se hýbe, aniž by do motoru proudily pohonné hmoty. Výsledky výzkumu jsou neuvěřitelné, protože popírají základní zákony fyziky. Na základní škole se učí, že pro každou akci existuje stejná opačná reakce.   

Jedná se o třetí Newtonův pohybový zákon. Například v případě pohonu letadel je akcí prohnání vzduchu motorem a jeho rychlé vyfouknutí zadní částí. Reakcí je potom síla, která tlačí motor vpřed. 

Elektromagnetický motor tak ale nefunguje. Tah je způsoben dopadem fotonů na stěny měděné dvojité zdi. Pokud byhom to přenesli na jízdu autem, pohybovalo by se jen díky poklepávání na čelní sklo. 

Zní to šíleně, ale podle autorů studie to funguje. Přístroj vyrobí 1,2 milinewtonů tahu za kilowatt čerpané elektřiny. Ta by mohla pocházet ze solárních panelů na vesmírné lodi.

Je to sice zlomek tahu, který dnes využívají lehké iontové pohony, které jsou používány v lodích NASA, ale je to pořád o hodně víc než několik mikronewtonů za kilowatt, jež produkují lehké plachetnice, které nyní používají radiaci ze slunce.

O nápadu se poprvé zmínil britský inženýr Roger Shawyer. Tvrdil, že pohon není bezreakční, že tah vzniká z tlaku radiace. Mikrovlny uvnitř dutiny vytváří nerovnováhu radiace, která tlačí na dutinu a vytváří tah.

Experti jsou skeptičtí. Neexistuje žádné teoretické vysvětlení, které by objasňovalo, jak motor funguje. Vědci, kteří výzkum hodnotili, neobjevili vady v metodě výzkumu, což je dobré znamení. Neznamená to ale nutně, že se vědci z NASA nemohli splést. V každém případě bude objev dále testován a i kritici jsou zvědaví, jak to dopadne. 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1