Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V prvním období Měsíc, ve druhém Mars. Trump chce dobývat vesmír, NASA už staví obří raketu

V prvním období Měsíc, ve druhém Mars. Trump chce dobývat vesmír, NASA už staví obří raketu

Novou obří raketu stavějí technici v NASA. Americký úřad pro letectví a kosmonautiku s ní plánuje znovu ovládnout vesmírný prostor. Činí tak v souladu s přáním prezidenta Donalda Trumpa. Ten chce v průběhu svého mandátu napodobit slavnou éru 60. let.

Když Donald Trump mluvil v Kongresu, zmínil se o vesmíru velice stručně. Jeho sdělení však může být směrem k dalšímu vývoji kosmonautiky zásadní. „Americké stopy ve vzdálených světech nejsou jen velký sen,“ pravil.

List Washington Post se zamýšlí, co by to mohlo znamenat. Chce snad Trump poslat během působení v úřadu člověka na Mars? Nebo mu bude stačit znovu se dotknout Měsíce? Pravděpodobněji vypadá spíše druhá možnost.

Faktem je, že NASA ve svém centru v Louisianě staví obří kosmickou raketu s názvem Space Launch Systém (SLS). Měřit má 40 metrů a její vznik spolyká velké množství peněz.

Výsledkem by mohla být právě cesta na povrch Měsíce. Od prvního přistání Neila Armstronga uplyne za dva roky 50 let a Trump se nijak netají touhou napodobit jednoho z předchůdců ve funkci. Byl to totiž John F. Kennedy, kdo v roce 1961 prohlásil, že do konce dekády stane Američan na Měsíci. Trump by rád byl v podobné vizionářské pozici.

Na rozdíl od dob demokratické administrativy Baracka Obamy, jsou republikáni vesmírným dobrodružstvím nakloněni. Trump by tak vzhledem k situaci v Kongresu, kde mají většinu v obou komorách, mohl být ve výhodné pozici. Očekává se, že v nejbližší době prezident exekutivním příkazem obnoví před téměř 25 lety zrušenou Národní vesmírnou radu. Vést by ji měl viceprezident Mike Pence.

Raketu SLS by Američané chtěli otestovat příští rok, kdy má nést kapsli Orion. Bude to jen test vybavení, posádku v kapsli místo živých astronautů utvoří figuríny. Případné adepty na budoucí let do vesmíru už ale NASA hledá.

A nespí ani konkurence. Elon Musk, jehož společnost Space X s NASA spolupracuje na dopravě astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici, chce vyslat na Měsíc dva turisty. Vzhledem k četným schůzkám Muska s Trumpem proběhly spekulace, že by se oba projekty případně mohly propojit. Je ale krajně nepravděpodobné, že by Musk využil například SLS. Space X buduje vlastní raketu Falcon Heavy. A nadšený by nebyl ani druhý partner NASA – firma Boeing.

Jednomyslné nadšení pro vesmírnou expedici na Měsíc ale nepanuje ani v NASA samotné. Vysoce postavený úředník pro pilotované kosmické lety William Gerstenmaier jnapříklad tvrdí, že nic nepřinese směrem k dlouhodobému cíli, kterým je dobývání Marsu.

Kolonizace rudé planety je ale vzdálená. Žádná země zatím na její povrch nevyslala nic většího než průzkumné vozítko. Podle Trumpova podporovatele z prezidentské kampaně Newta Gingriche, který je velkým vesmírným nadšencem, je však možné učinit zásadní posun do konce Trumpova mandátu. „Měli bychom udělat americký vesmír znovu skvělým. V jeho prvním období můžeme být na Měsíci a ve druhém dosáhnout oběžné dráhy Marsu,“ naplánoval Gingrich.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1