Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vysoká škola z výšky. Plzeňská univerzita připravuje program zaměřený na drony

Vysoká škola z výšky. Plzeňská univerzita připravuje program zaměřený na drony

Drony začínaly jako hi-tech zábava pro hravé muže, dnes je má ve výbavě armáda, tajné služby, filmaři či média a stejně tak kdokoli, kdo si chce „zalétat“. Brzy se dokonce stanou součástí akademické sféry – Západočeská univerzita v Plzni otevírá program, který se na ně zaměřuje.

V Plzni bude možné od příštího akademického roku studovat certifikovaný výukový program zaměřený na bezpilotní letadla - drony. Program nabídne Západočeská univerzita (ZČU), jeho vznik iniciovalo město Plzeň, které má s drony velké plány, podporuje tento typ technologií a chystá otevření Centra Dronet zaměřeného na vývoj a výrobu dronů. ČTK to řekl plzeňský primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).

Nový výukový program je zaměřený na technologie používané při návrhu, konstrukci, stavbě, provozu, řízení a využívání bezpilotních letadel a seznámí studenty i s nezbytnou legislativou a s letovou praxí.

"Je to první program tohoto typu v České republice, nikde jinde ho studovat nelze. Jsem přesvědčen, že zvýší prestiž technických fakult ZČU a ještě rozšíří možnosti technického vzdělávání, které se snažíme maximálně podporovat," řekl Zrzavecký.

Podle rektora ZČU Miroslava Holečka je program určen zejména pro studenty technických fakult – fakulty aplikovaných věd, strojní a elektrotechnické. "Po absolvování programu obdrží student certifikát, který se vydává jako příloha k diplomu. Studenti budou schopni samostatně vést projekty v oblasti stavby nebo využití bezpilotních leteckých prostředků. Certifikát tak zvýší cenu absolventa na trhu práce u specializovaných firem," uvedl.

Studenti se budou věnovat i zpracování digitalizovaného obrazu, teorii odhadu a zpracování signálu nebo základům robotiky. Jako lektoři se do programu zapojí zaměstnanci městské organizace Správa informačních technologií města Plzně, kteří se specializují na podporu kybernetického průmyslu a zejména bezpilotního létání.

Plzeň se do masivnější podpory dronů pustila už před časem, jako jediné město v ČR má povolení na provádění leteckých prací a vlastní drony pro různé využití. V případě potřeby město stroje poskytne například hasičům či policii, s pomocí dronů ale také například monitoruje a zjišťuje stav městského majetku.

Magistrát dokončuje rekonstrukci hal v bývalém depu dopravních podniků, které se stanou zázemím pro Centrum Dronet. Město do něj chce přilákat firmy z oblasti znalostní ekonomiky i vytvořit zázemí pro studenty a nabídnout mladým lidem příležitosti k zakládání firem.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744