Významný český expert v robotice varuje před roboty s lidskou tváří. Podceňujeme je, říká v rozhovoru | info.cz

Články odjinud

Významný český expert v robotice varuje před roboty s lidskou tváří. Podceňujeme je, říká v rozhovoru

Celý život věnoval technologiím, především robotům s umělou inteligencí. Dnes má Vladimír Mařík, ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky, velkou radost z významných pokroků v oblasti člověkem tvořených inteligentních strojů. Zároveň ale neskrývá strach z těch s lidskou tváří a z podceňovaných investic do bezpečnostních systémů.

Do jaké míry jsou současní roboti vybavení umělou inteligencí skutečně inteligentní?

Zatím ne příliš. Jsou teprve na počátku vybavování těmito systémy. Srovnáme-li jejich dnešní inteligenci s tím, jak si to představoval Karel Čapek, tak stále máme co dohánět. Jsou to naprogramované stroje bez emocí a vlastního vědomí. Pokroky jsou ale ohromné.

Pro lepší představu - kteří roboti disponující umělou inteligencí patří k těm nejjednodušším a kteří ke špičce?

Nejjednodušší jsou ti, kteří vykonávají jednoduché úkony na základě rozpoznání tvarů součástek pomocí kamery. Najdeme je i v našem průmyslu. Po pásu jede výrobek, stroj rozpozná jeho typ i polohu. Úchopnou hlavici naviguje tak, aby ho ve vhodný okamžik vhodným způsobem uchopila. Na druhém konci spektra jsou takoví, kteří pocházejí od velkých japonských automobilek typu Toyota. Shoichiro Toyoda, syn zakladatele Toyoty a její čestný předseda, vidí auto budoucnosti jako sofistikovaného robota na čtyřech kolech. Přivezl sebou jednoho, co vypadal jako člověk. Hrál v Betlémské kapli na trubku. Když přišel, pozdravil, zahrál, zasalutoval a skončil, tak mi běhal mráz po zádech. Když jsem v Japonsku viděl tyto lidské napodobeniny mající simulovanou pokožku i emoce, říkal jsem si: pozor lidstvo, abys nezašlo příliš daleko.

Takže se vám podobné napodobeniny člověka nelíbí?

Z výzkumného i propagačního hlediska – dobrý. Chceme ale do budoucna roboty, kteří by vypadali jako lidé? Je to problematika etiky, vkusu, našich emocí.

Celý rozhovor si přečtěte na webu E15.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud