Vzhůru na Mars. Osídlit rudou planetu chtějí i Arabové

HalfPageAd-1

Adam Kotrbatý

16. 02. 2017 • 17:50

Mars táhne. Po vizionáři Elonu Muskovi a několika dalších zájemcích se do závodu o kolonizaci rudé planety přihlásil další hráč. Osídlení tam chtějí zbudovat Spojené arabské emiráty. Na rozdíl od konkurence však nespěchají.

Mobile-rectangle-3

Viceprezident a premiér země Muhammad bin Rašíd Al Maktúm odhalil projekt s názvem Mars 2117. Číslovka se vztahuje k roku, v němž Arabové plánují poslat na planetu kolonizátory. Cílem ale není Mars jenom osídlit, nýbrž i získat další prostor k vědeckému bádání.

„Očekáváme, že příští generace bude využívat výhody zejména díky schopnosti učit se a odhalovat nové poznatky. Přistání na jiné planetě je dlouhodobým lidským snem. Našim cílem je, aby Spojené arabské emiráty stály v čele mezinárodního úsilí učinit ze snu skutečnost,“ prohlásil Al Maktúm.

Vláda země hodlá postavit projekt na široké spolupráci mezinárodních vědců. Ti budou mít za úkol kolonizaci urychlit.

Spojené arabské emiráty ale nejsou jediným hráčem, který má na rudou planetu spadeno. Podobný cíl má i vizionář a zakladatel společnosti SpaceX Elon Musk. „Chtěl bych zemřít na Marsu. Ne vlivem nárazu při přistání, ale stářím,“ prohlásil.

Musk svého času přemýšlel i o tom, že by planetu bombardoval atomovkami. Výbuch by totiž teoreticky uvolnil zásoby oxidu uhličitého a vznikly by podmínky pro existenci tekuté vody. V takovém případě by ale byl Mars nejspíš dalších sto let kvůli radioaktivnímu spadu neobyvatelný.

Pravděpodobněji tak vypadá spíše vize, podle které má na místo odcestovat desítka lidí, aby tam zřídila skleník napumpovaný oxidem uhličitým. V něm by pak pěstovali rostliny. Start takové mise by se mohl odehrát už za nějakých deset patnáct let.

Dalším z adeptů je projekt Mars One nizozemského podnikatele Base Lansdorpa. Ten by chtěl být ještě rychlejší a hodlá poslat lidi na planetu v roce 2022. Naráží však na problémy. Podle expertů stojí vize na neexistujících technologiích a chybějí jí peníze.

Velkým hráčem, který do souboje o Mars může promluvit, je NASA. Národní úřad pro letectví a kosmonautiku je ale skromnější a o úplné kolonizaci přímo nemluví. Kolem roku 2030 chce podniknout obdobu přistání na měsíci. Také NASA však nemá expedici detailně naplánovanou, za což ji v minulosti kritizoval například i Kongres.

SDÍLET

Billboard-bottom-1