Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vzhůru na Mars. Osídlit rudou planetu chtějí i Arabové

Vzhůru na Mars. Osídlit rudou planetu chtějí i Arabové

Mars táhne. Po vizionáři Elonu Muskovi a několika dalších zájemcích se do závodu o kolonizaci rudé planety přihlásil další hráč. Osídlení tam chtějí zbudovat Spojené arabské emiráty. Na rozdíl od konkurence však nespěchají.

Viceprezident a premiér země Muhammad bin Rašíd Al Maktúm odhalil projekt s názvem Mars 2117. Číslovka se vztahuje k roku, v němž Arabové plánují poslat na planetu kolonizátory. Cílem ale není Mars jenom osídlit, nýbrž i získat další prostor k vědeckému bádání.

„Očekáváme, že příští generace bude využívat výhody zejména díky schopnosti učit se a odhalovat nové poznatky. Přistání na jiné planetě je dlouhodobým lidským snem. Našim cílem je, aby Spojené arabské emiráty stály v čele mezinárodního úsilí učinit ze snu skutečnost,“ prohlásil Al Maktúm.

Vláda země hodlá postavit projekt na široké spolupráci mezinárodních vědců. Ti budou mít za úkol kolonizaci urychlit.

Spojené arabské emiráty ale nejsou jediným hráčem, který má na rudou planetu spadeno. Podobný cíl má i vizionář a zakladatel společnosti SpaceX Elon Musk. „Chtěl bych zemřít na Marsu. Ne vlivem nárazu při přistání, ale stářím,“ prohlásil.

Musk svého času přemýšlel i o tom, že by planetu bombardoval atomovkami. Výbuch by totiž teoreticky uvolnil zásoby oxidu uhličitého a vznikly by podmínky pro existenci tekuté vody. V takovém případě by ale byl Mars nejspíš dalších sto let kvůli radioaktivnímu spadu neobyvatelný.

Pravděpodobněji tak vypadá spíše vize, podle které má na místo odcestovat desítka lidí, aby tam zřídila skleník napumpovaný oxidem uhličitým. V něm by pak pěstovali rostliny. Start takové mise by se mohl odehrát už za nějakých deset patnáct let.

Dalším z adeptů je projekt Mars One nizozemského podnikatele Base Lansdorpa. Ten by chtěl být ještě rychlejší a hodlá poslat lidi na planetu v roce 2022. Naráží však na problémy. Podle expertů stojí vize na neexistujících technologiích a chybějí jí peníze.

Velkým hráčem, který do souboje o Mars může promluvit, je NASA. Národní úřad pro letectví a kosmonautiku je ale skromnější a o úplné kolonizaci přímo nemluví. Kolem roku 2030 chce podniknout obdobu přistání na měsíci. Také NASA však nemá expedici detailně naplánovanou, za což ji v minulosti kritizoval například i Kongres.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744