Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Zdaňte roboty!“ Zakladatel Microsoftu Gates přemýšlí, jak živit budoucí armádu nezaměstnaných

„Zdaňte roboty!“ Zakladatel Microsoftu Gates přemýšlí, jak živit budoucí armádu nezaměstnaných

Ačkoliv robot není člověk, stále je to pracovník, který by měl platit daně. Alespoň si to tedy myslí zakladatel Microsoftu Bill Gates. V rozhovoru pro magazín Quartz prohlásil, že daně by se za práci robotů měly odvádět ve stejné míře, jako za lidské pracovníky. Je to podle něj jeden ze způsobů, jak při zvyšující se automatizaci výroby, ze které plyne nižší poptávka firem po dělnících, zajistit vyrovnanou sociální politiku.

Vizionářský miliardář se nezabývá nijak malicherným problémem. Z výzkumu Oxfordské univerzity z roku 2013 vyplynulo, že roboti můžou mezi lety 2023 až 2033 nahradit až polovinu veškerých zaměstnanců.

Nahrazení 45 procent pracovní síly navíc umožňují technologie, které jsou dostupné už v dnešní době. Jen masivní využití dronů v logistice a zemědělství ušetří práci za 126 miliard dolarů.

Hlavní výhoda automatizace průmyslu a služeb samozřejmě tkví v ušetření nákladů na zaměstnance. Ve světě podle Billa Gatese by to ale firmy tak jednoduché neměly. Místo mzdy by totiž měly společnosti, které roboty využívají, platit za každého z nich daně. Takto získané peníze by pak ve státních rozpočtech zalepily díru po propuštěných zaměstnancích.

Daně za roboty lze navíc využít také na řešení sociální politiky spojené právě s takto vytvořenou nezaměstnaností. Plán jednoho z nejbohatších lidí světa se zdá být promyšlený do detailu. Bill Gates totiž dále mluví o tom, že za peníze z daně můžeme některé propuštěné lidi přeškolit a poté jim zajistit atraktivní platy na pozicích, kde bude lidská pracovní síla nadále žádaná. Jde třeba o učitele, pečovatele nebo pomocníky dětí se speciálními potřebami.

V delším časovém horizontu počítají podobné úvahy s možností takzvaného univerzálního příjmu. Ten by se ale týkal vzdálenější budoucnosti, ve které už by byla robotizovaná naprostá většina profesí.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744