Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zelená doprava budoucnosti. Vlaky v Nizozemsku jezdí jen na elektřinu z obnovitelných zdrojů

Zelená doprava budoucnosti. Vlaky v Nizozemsku jezdí jen na elektřinu z obnovitelných zdrojů

Jeden z největších evropských vlakových přepravců – Nizozemské železnice (Nederlandse Spoorwegen) – oznámily, že od počátku roku 2017 pohání všechny jeho vlaky energie z obnovitelných zdrojů, čímž zcela odboural škodlivé emise. Nizozemští cestující se od nynějška můžou opájet tím, že se přepravují dopravním prostředkem, který šetří životní prostředí.      

Cestu za pohonem z obnovitelných zdrojů započal hlavní nizozemský železniční dopravce před dvěma lety. Tehdy společnost navázala spolupráci s výrobcem elektrické energie firmou Eneco, která provozuje v několika evropských zemích větrné elektrárny. Nizozemské železnice tímto krokem usilovaly o snížení emisí.

K plně bezemisní přepravě se chtěly Nizozemské železnice dostat do roku 2018. Protože se však Enecu podařilo dostavět některé z plánovaných větrných farem v předstihu, mohl šéf Nizozemských železnic Roger van Boxtel oznámit, že od počátku roku 2017 pohání všechny jeho vlaky energie z obnovitelných zdrojů.

Nizozemské železnice odhadují, že za tento rok spotřebují jejich vlaky na provoz 1,4 terawatthodin elektřiny. Pro srovnání, stejný objem energie čerpá dle serveru Quartz milion domácností po jeden rok.

Na světě neexistuje mnoho společností, které by se mohly pochlubit tím, že využívají energii pocházející kompletně z obnovitelných zdrojů. Iniciativa RE100 ve zprávě za rok 2016 napočítala devět takových společností s globální působností. Zhruba v polovině letošního roku by měla jejich řady rozšířit firma Switch, uvedl server Quartz s odkazem na ekologickou organizaci Greenpeace.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1