Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemřel legendární lékař s československými kořeny Thomas Starzl. Jako první transplantoval játra

Zemřel legendární lékař s československými kořeny Thomas Starzl. Jako první transplantoval játra

Ve věku 90 let zemřel Thomas Starzl, který uskutečnil první transplantaci jater na světě. Univerzita v Pittsburghu jménem Starzlovy rodiny dnes oznámila, že renomovaný lékař zemřel v sobotu ve svém domě v Pittsburgu. Starzlovi prarodiče pocházeli z Československa a Irska.

Starzl v roce 1963 uskutečnil první transplantaci jater na světě. Ta sice nebyla úspěšná, v roce 1967 však uskutečnil i první úspěšný přenos. současnosti jsou játra druhým nejčastěji transplantovaným orgánem. Starzl byl rovněž průkopníkem v transplantaci ledvin od mrtvých, uvedla agentura AP.

 

Starzl se narodil 11. března 1926 v Le Mars ve státě Iowa. V mládí pomáhal svému otci, který byl vydavatelem novin, věnoval se sportu a chodil do skauta. Původně uvažoval o dráze kněze. Životní plány nabourala smrt matky, která zemřela na rakovinu prsu. Po službě u námořnictva Starzl vystudoval medicínu v Chicagu.

Transplantacím se začal věnovat na Coloradské univerzitě a na počátku 80. let odešel na univerzitu v Pittsburghu. Zde působil jako profesor chirurgie a později byl jmenován ředitelem transplantačního institutu univerzity. V roce 1996 byl institut na jeho počest přejmenován na Starzlův. Starzl byl rovněž nositelem řady prestižních cen a v různých anketách byl řazen mezi nejvýznamnější osobnosti uplynulého století.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link