3 finty, díky kterým vás příští pád Googlu nepotrápí

Asi dvě hodiny se nemohla většina internetových uživatelů v Česku a na Slovensku připojit ke službám společnosti Google. Jiné postihl výpadek úplný. A někteří lidé zase nepocítili vůbec nic. Jak je to možné a jak si při podobných problémech pomoci?

Když surfujeme po internetu, většina z nás napíše do prohlížeče adresu, na kterou se chce dostat a zmáčkne enter. Jenže to, co na první pohled vypadá jednoduše, může fungovat jen díky sofistikovanému systému.

Tomu se říká DNS (Domain Name System) a právě s DNS servery měl včera Google problém. DNS zajišťuje správný převod uživatelem napsaných adres na jedinečné číselné IP adresy. Díky němu se zobrazují správné stránky.

Je úplně jedno, jestli napíšete Google.com nebo 216.58.214.131. Obojí vás přesměruje na stejné místo. S tím souvisí i první možnost, jak se s takovým výpadkem, jaký včera postihl americkou společnost, vypořádat.

1) Použití numerické IP adresy

Numerickou IP adresu webové stránky zjistíte jednoduše během pár vteřin ze svého počítače.

Běžný člověk asi nemá kapacitu si místo adresy Googlu pamatovat složitý kód. Není to ani třeba. IP adresu zjistíte jednoduše, když si v počítači otevřete příkazový řádek a napíšete heslo ping a stránku, na kterou se chcete dostat (např. ping google.cz).

Ve většině případů takové řešení pomůže, někdy ale fungovat nemusí. Některé weby přístup přes IP adresu blokují. Nelze se tak připojit třeba na část blogů. I základní hostingy jako Wedos či Endora podobnou možnost dávají jen administrátorům. Ostatní musí zvolit jinou cestu. Třeba přejít na jiný DNS server.

2) Změna DNS serveru

Tento postup není neobvyklý ani v případech, kdy nejde o výpadky internetu. Uživatelé jej používají třeba kvůli rychlejšímu připojení. Celá akce spočívá v tom, že v nastavení vašeho počítače přepíšete adresu, kterou máte definovanou od poskytovatele služeb.

Jedním z nejpoužívanějších alternativních DNS serverů je ten od Googlu. Právě ti, kteří na něj přešli, včera pocítili výpadek nejznatelněji. Zatímco většině Česka a Slovenska nefungovaly jen služby Googlu (a další stránky byly kvůli prvkům s nimi souvisejícími zpomalené), tito lidé nemohli navštívit žádný web.

V takovém případě pomůže server změnit. Alternativ existuje celá řada. Od rozšířeného OpenDNS, přes DNS Advantage, až po český CZ.NIC ODVR.

3) Virtuální privátní síť (VPN)

Člověk, který se včera takto k internetu připojoval, potíže Googlu nepocítil. Zjednodušeně: tím, že VPN propojuje vzdálené počítače napřímo, dokáže zmíněnou DNS obejít. Na rozdíl od ostatních měly tyto osoby přístup ke své poště, YouTube i populárnímu vyhledávači.

Asi nejjednodušším způsobem, jak se do sítě dostat, jsou webové služby jako OpenVPN. Ta je bezplatná a bezpečná. Jediné, co po vás bude chtít, je instalace klienta do počítače. Toho nabízí zdarma ke stažení na webových stránkách.

SDÍLET
sinfin.digital