Apple chce do rozjetého vlaku. Přiznal zájem o „samořídící“ auta

Info.cz

Po více než roce spekulací technologický gigant odkrývá karty. Pětistránkový dopis jednoho ze šéfů firmy adresovaný úřadům zodpovědným za bezpečnost provozu v USA ukazuje, že firmu zajímá potenciál schovaný na rostoucím trhu s auty, která nepotřebují řidiče.

Zasvěcené zdroje to označují za dosud nejsilnější potvrzení zájmu ze strany Applu. „Společnost skutečně hodně vkládá do „učení“ strojů a automatizace v mnoha oblastech včetně dopravy,“ napsal zmíněný Steve Kenner. „Pokud to bude správně provedeno, můžou autonomní auta velmi obohatit lidský život – můžou zabránit milionům havárií a tisícům obětí na životech každý rok,“ pokračuje zástupce Applu.

Firma na regulátory naléhá, aby odvětví nezatížili přílišnými regulacemi, co se týče testování, a apeluje, aby zavedení výrobci a nováčci v oblasti měli stejné férové podmínky.

Apple si dobře uvědomuje, že auta schopná provozu bez řidiče jsou budoucností, a nechce logicky přijít o lukrativní byznys. Analytici očekávají, že do budoucna takové stroje nahradí miliony řidičů ve veřejné dopravě nebo v taxislužbách.

Dosavadní vývoj je na slibné cestě a naznačuje, že opravdu nemusí jít o příliš vzdálenou budoucnost. Stroje jsou schopné úspěšně absolvovat statisíce kilometrů a drtivá většina jejich nehod byly veskrze drobné kolize.

Morální dilema

Stranou legislativy a výzev spojených s technickou stránkou autonomních vozů stojí zřejmě největší problém, se kterým si zatím nikdo neví příliš rady. Morální dilema, před které můžou být stroje postaveny. To klasické je následující: Mají v kritické situaci zvolit scénář, který skončí smrtí pasažéra (kterému mají garantovat maximální bezpečí), nebo variantu, která skončí smrtí nevinných lidí kolem místa nehody? Jak byste se zachovali vy? http://moralmachine.mit.edu/

Zatím není jasné, jak konkrétně si Apple auta budoucnosti představuje, ani jak se na jejich vývoji chce podílet – zda půjde jen o integraci jeho technologií nebo o ambicióznější plány. Každopádně ale vstupuje na trh, kde už působí řada zavedených společností se zkušeností z autoprůmyslu. Namátkou Ford, Volkswagen nebo Tesla, která je ohledně „samořídících“ vozů nejambicioznější. 

3124122:article:true:true:true

SDÍLET
sinfin.digital