Astronautka Peggy Whitsonová zlomí další rekord, stane se nejstarší ženou ve vesmíru

Michaela Kratochvílová

Na palubě rakety Sojuz MS-03, která odstartuje večer z kazašského kosmodromu Bajkonur, bude velet Peggy Whitsonová. První žena, která kdy šéfovala mezinárodní vesmírné stanici ISS, si tak připíše další rekord, stane se nejstarší kosmonautkou.

Rekordmanka Peggy

Astronautka Peggy Whitsonová se z městečka s 15 obyvateli v Iowě, kde se narodila, vyšvihla mezi špičky kosmického výzkumu. Postupně se stala první velitelkou ISS a první ženou, která kdy šéfovala astronautům NASA. Po přistání na ISS v rámci současné mise bude ve svých 56 letech nejstarší ženou, která kdy byla ve vesmíru a první, která velela mezinárodní vesmírné stanici vícekrát. Za sebou má i misi z roku 2008, kdy při přistání došlo vinou závady k osminásobnému gravitačnímu přetížení. „Staří piloti říkají, že dobré přistání je takové, ze kterého odejdete po svých. Tady to docela sedělo," vzpomínala Whitsonová.

Na misi do kosmu se večer z kazašského Bajkonuru vydají Peggy Whitsonová z NASA, ruský kosmonaut Oleg Novickij a Thomas Pesquet jako zástupce Evropské kosmické agentury. Ten se stane desátým Francouzem v historii, který se vydá na oběžnou dráhu Země.

V kapsli na špičce rakety stráví dva dny, než doputují k vesmírné stanici ISS, kde budou pobývat po dobu následujících pěti měsíců. Trio doplní stávající obyvatele mezinárodní vesmírné stanice – Rusy Andreje Borisenka a Sergeje Ryzikova a jejich amerického kolegu Shanea Kimbrougha.

Po čase tak bude mezinárodní vesmírná stanice ISS v šesti lidech opět kompletní. Od října 2016 bylo na ISS pouze pět astronautů z důvodu úspor v rámci ruského vesmírného programu. Roscosmos kvůli šetření snížil počet svých zástupců v kosmu ze tří na dva.

Peggy Whitsonová se stane nejstarší ženou ve vesmíru a jedinou vícenásobnou velitelkou ISS.
sinfin.digital