Facebook má novinku, o falešných zprávách rozhodnou uživatelé

Skandál týkající se falešných zpráv, který se naplno projevil při amerických prezidentských volbách v minulém měsíci, nenechal chladným vedení Facebooku. Světová sociální síť číslo jedna zareagovala pohotově, rozhodovat budou sami uživatelé.

Facebook momentálně testuje novou funkci, kdy budou moct sami uživatelé rozhodnout, zda zpráva, na kterou odkazuje jiný uživatel, má reálný základ či nikoliv. V horním rohu každého postu se vybrané skupině lidí nově zobrazuje tlačítko „označit jako hoax“.

V případě, že uživatel políčko zaškrtne, správci Facebooku pošlou takovou zprávu dále třetí straně. Bude potom na nezávislých odbornících a rešeršistech, aby vyhodnotili, zda má daná zpráva reálný podklad nebo nikoliv.

Falešné zprávy na Facebooku

Společnost Facebook byla v poslední době vystavena kritice za benevolentní přístup k falešným zprávám, které se ve stále větší míře na internetu objevovaly během kampaně před prezidentskými volbami. Překvapení Američané se například dozvídali, že kandidaturu Donalda Trumpa podpořil papež František nebo že federální agent vyšetřující e-mailovou kauzu Hillary Clintonové byl nalezen mrtev.

„Věříme, že má smysl, dát lidem možnost, aby sami nahlásili na základě svých pocitů, který obsah pokládají za falešný. Nemyslíme si, že pouze my v naší společnosti máme právo rozhodovat o této skutečnosti. K problematice přistupujeme opatrně,“ říká Adam Mosseri, který má ve Facebooku na starosti řazení příspěvků na hlavní straně.

Dalším signálem pro to, že se nemusí zpráva zakládat na realitě, může být také situace, kdy si ji uživatel sice přečte, ale dál s ní nepracuje. Počítá se zkrátka každý lajk a sdílení.

Po označení zprávy za falešnou se komise Facebooku rozhodne, zda ji předá dál třetí straně k nezávislému prošetření. Nebudou tak odcházet všechny označené zprávy, aby se předešlo snahám internetových trollů o narušování systému. Zatímco budou odborníci vybrané zprávy posuzovat, bude u takových příspěvků upozornění, že nelze jasně určit, zda se jedná o fakta.

SDÍLET
sinfin.digital