Minicigareta má změnit zavedené pořádky. Testují ji v Německu

Igor Záruba

Berlín, nákupní třída Kurfürstendamm. Ve zbrusu novém obchodě se vyjímá štít „Your Berlin will change.“ Na dlouhém stole stojí vázy s květinami, personál nabízí vodu a kávu. Na poličkách na stěnách leží malé barevné krabičky s nápisem „Kouření může zabíjet.“

 

Těmito slovy popisuje zpravodaj listu Die Welt novou provozovnu v srdci německé metropole, kde testuje globální koncern Philip Morris (výrobce značky Marlboro) náhražku za tradiční cigarety. Jde o produkt, který má zaplavit sousední federaci v příštích dvou letech (datum vstupu na český trh není zatím známé) – a který má být pro zmíněnou tabákovou firmu zlatým požehnáním.

Důvod je nabíledni: pod tlakem veřejnosti a státních orgánů je kuřáků v západní Evropě stále méně, ostatně i Česko se vydává po stopě zákazů a omezení. Ve Spolkové republice klesly v posledním desetiletí prodeje původně přesahující 100 miliard kusů cigaret pod hranici 80 miliard. Odpovědí na tento sestupný trend má být právě iQOS, minicigareta Philip Morris, která spaluje návykovou látku a její příměsi při teplotě 300 stupňů. Pro srovnání, žár v klasickém cigaretovém špačku je trojnásobný.

Restauratéři se bouří. Protikuřácký zákon podle nich zlikviduje další podniky

sinfin.digital