Minicigareta má změnit zavedené pořádky. Testují ji v Německu

Berlín, nákupní třída Kurfürstendamm. Ve zbrusu novém obchodě se vyjímá štít „Your Berlin will change.“ Na dlouhém stole stojí vázy s květinami, personál nabízí vodu a kávu. Na poličkách na stěnách leží malé barevné krabičky s nápisem „Kouření může zabíjet.“

 

Těmito slovy popisuje zpravodaj listu Die Welt novou provozovnu v srdci německé metropole, kde testuje globální koncern Philip Morris (výrobce značky Marlboro) náhražku za tradiční cigarety. Jde o produkt, který má zaplavit sousední federaci v příštích dvou letech (datum vstupu na český trh není zatím známé) – a který má být pro zmíněnou tabákovou firmu zlatým požehnáním.

Důvod je nabíledni: pod tlakem veřejnosti a státních orgánů je kuřáků v západní Evropě stále méně, ostatně i Česko se vydává po stopě zákazů a omezení. Ve Spolkové republice klesly v posledním desetiletí prodeje původně přesahující 100 miliard kusů cigaret pod hranici 80 miliard. Odpovědí na tento sestupný trend má být právě iQOS, minicigareta Philip Morris, která spaluje návykovou látku a její příměsi při teplotě 300 stupňů. Pro srovnání, žár v klasickém cigaretovém špačku je trojnásobný.

Restauratéři se bouří. Protikuřácký zákon podle nich zlikviduje další podniky

Businessový „vtip“ předváděné inovace spočívá v tom, že náplně se zdaňují jako dýmkový tabák, nikoli jako cigaretový. V řeči předpisů a tabulek jde o čtvrtinu dávky z běžného tabáku. Pokud se Philips Morris prosadí v Německu jako v Japonsku, kde už má iQOS pětinový tržní podíl, ušetří koncern v Německu na odvodech asi 500 milionů eur. Zákazníka stojí krabička se dvaceti kusy 6 eur, což je cena srovnatelná s dosud běžným kuřivem.

Trik s dýmkovým tabákem, připomíná Die Welt, má ještě jednu výhodu: Na obalech nejsou odrazující obrázky, které už znají i kuřáci v tuzemsku. Pro dýmkový tabák, jak stanovují pravidla Evropské unie, toto nařízení neplatí.

Boj s kouřením v Evropě. Kde jsou zákazy nejtvrdší?

Pokud tedy tvrdí šéf Philip Morris André Calantzopulos, že nastal soumrak cigaretového věku – minulý týden to vyhlásil oficiálně – má nejspíš pravdu. Firma si očividně našla díru na trhu. A zdravotníky konejší ujišťováním, že iQOS jsou daleko méně škodlivé. O daňových výhodách, jak jinak, taktně mlčí. Pomyslný míček se tak opět vrací od výrobce (a spotřebitelů) na stranu státu a evropských regulátorů. 

SDÍLET
sinfin.digital