Od placení přes internet ke kolonizaci Marsu. 4 velké nápady Elona Muska

Nezastaví se před ničím. Ačkoli jeho nápady často mohou znít šíleně, většinou mu vyjdou. Jihoafrický vizionář Elon Musk ví, jak posouvat hranice technologií. Připomeňte si jeho slavné projekty.

PayPal

Placení přes internet je dneska běžnou součástí našeho života. Ještě na konci 90. let tomu tak ale nebylo. V roce 1999 přišel Musk se systémem PayPal, přes který šly provádět platební transakce. Okamžitě se stal světovým fenoménem. V současnosti má 166 milionů uživatelů, více než 100 milionů z toho je aktivních. Muskovi platební společnost vydělala více než 236 miliard korun. Peníze pak použil k realizaci dalších inovativních projektů.

Tesla Motors

Jedním z nejviditelnějších Muskových počinů je automobilka Tesla Motors. Tu s dalšími čtyřmi společníky založil v roce 2003. Tesla je průkopníkem v oblasti elektromobilů. Představila nejen modely aut, ale také vlastní baterie i síť nabíjecích stanic. V poslední době však zaměřuje pozornost na vývoj samořídicích vozidel. Plně automatické řízení by ráda vyvinula do konce příštího roku. Musk nyní přemýšlí, že by velkou továrnu Tesly postavil v Evropě. Ve hře o místo, kde by mohla vyrůst, je také Česká republika.

Tesla v Česku? Firma zvažuje, že tu postaví obří továrnu

Hyperloop

V Česku je v poslední době hojně zmiňovaný i další miliardářův nápad. Hyperloop vymyslel Musk v roce 2013. Jedná se o způsob vysokorychlostní dopravy. Lidé by cestovali v kapslích trubkovými tunely, přičemž rychlost přepravy by mohla dosahovat hodnoty až 1 200 kilometrů za hodinu. Dobu cesty z Prahy do Brna by tak ze současných dvou hodin stáhl do řádu minut. Právě brněnští zastupitelé už zahájili spolupráci se společností Hyperloop Transportation Technologies, která se snaží projekt zrealizovat.

Space X 

Když jsme zmiňovali, že se Musk nezastaví před ničím, mysleli jsme to doslova. Malá je mu i planeta Země. „Chtěl bych zemřít na Marsu, ale ne nárazem,” pravil. Space X mu má sen splnit. Prozatím spolupracuje s NASA a učinil ze Space X první soukromou společnost, která se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Hlavním cílem ale zůstává vývoj rakety a vesmírné lodi k přepravě lidí a nákladu na Mars. První lidskou posádku by chtěl na planetu poslat do roku 2024. K tomu, aby udělal Mars obyvatelným by se nebránil ani bombardování jeho povrchu atmovými zbraněmi. Tím by rozpustil zmrzlý oxid uhličitý a posílil dosud chabou vrstvu atmosféry.

SDÍLET
sinfin.digital