Překvapivé čínské prvenství. Zájem o patenty trhá rekordy

Info.cz

Nejlidnatější, s největší armádou, největší exportér, s nejvyšším počtem poprav či největší znečišťovatel ovzduší. To je jen několik málo „nej", která se dají o Číně napsat. Země známá svými padělky ale loni také zažádala o světově nejvyšší počet patentů. 

Podle Agentury duševního vlastnictví Organizace spojených národů o patent nejvíce žádají inovátoři v Číně. Počet žádostí tam přesáhl jeden milion a většina se zaměřila na obrovský čínský trh, uvedl server CBC News. 

Světová organizace duševního vlastnictví k tomu uvedla přesná čísla. Více než jedna třetina z celkového počtu 2,9 milionu žádostí o patent byla podána právě v Číně. Následovaly ji Spojené státy a Japonsko, v obou zemích to bylo přibližně půl milionu žádostí.

Podle organizace je to znamení, že v zemi roste poptávka po ochraně duševního práva. Domácí žádosti obyčejně celosvětově tvoří dvě třetiny. V Číně bylo množství domácích žádostí mnohem vyšší - jen přibližně 42 tisíc se týkalo patentů v zahraničí, pro srovnání třeba ve Spojených státech je o patenty v zahraničí mnohem větší zájem - přibližne 280 tisíc. 

Agentura uvedla, že nejvyšší čísla zaznamenala v sektoru výpočetní techniky, elektrických strojů a digitální komunikace. Loni bylo uděleno 1,2 milionu patentů. Počet vzrostl o 5,2 procenta.  

sinfin.digital