Samořídící auta i konec kabelů. 5 směrů, kterými se bude ubírat moderní technika

„640 kB musí stačit každému.“ Památná slova Billa Gatese z 80 let o velikosti paměti RAM ukazují, jak moc se můžou splést i ti nejpovolanější a největší vizionáři. V následujícím přehledu proto zůstaneme opatrní a nebudeme se pouštět daleko do budoucnosti. Ostatně následující trendy se s různou úspěšností dostávají do běžného života už dnes.

Internet věcí

Titulem „inteligentní“ se dnes pyšní už kdeco včetně těch nejběžnějších domácích spotřebičů. Když si odmyslíme marketingový rozměr této nálepky, zůstanou praktické dopady. Domácí spotřebiče spolu umějí komunikovat lépe než kdy dřív a dokážou vám díky tomu připravit docela bezstarostný život. Internet věcí už je hodně rozšířená záležitost, ale nepochybně má ještě velkou cestu před sebou. Časem zmizí i ovládání spotřebičů přes mobil. Budou vám k službám doslova „mávnutím ruky“.

Konec kabelů

Bezdrátovou myš nebo sluchátka už bereme jako standard, pohled za televizní stěnu nebo PC ale u nejednoho fanouška techniky stále odhalí změť nejrůznějších kabelů. Je ale fakt, že postupně ubývají a časem nepochybně zmizí i ty poslední z nich. I když to občas bolí, o čemž by mohl vyprávět například nejeden uživatel iPhonu, který řekl „dost“ klasickým sluchátkám a jack na audiokabel z přístroje před časem odstranil.

iPhone se zbavil jacku na sluchátka

„Wearables“

Když už jsme u přístrojů do ruky... Takzvaná nositelná elektronika také zvládla velký kus cesty a má své pevné místo. Máme inteligentní hodinky a nepřeberné množství náramků monitorujících aktivitu uživatele. Směr do budoucna: Méně přístrojů zvládajících větší množství funkcí. Třeba se najde dostatek lidí, kteří překonají stud, a nakonec se uchytí i brýle typu Google Glass. 

Virtuální realita

Mít před očima nějakou zobrazovací plochu je ostatně předpoklad pro další ochutnávku blízké budoucnosti. Rok 2016 se zdá být příznivým pro nejrůznější typy virtuální reality. Koncept je v zásadě starý jako svět počítačů sám, ale technické provedení pokulhává. Výrobky (namátkou zmiňme Oculus Rift nebo Playstation VR) jsou nicméně stále dostupnější a lidské tělo je snáší se stále menšími komplikacemi. Zatím jde hlavně o zábavu, i když své místo má virtuální realita například i ve zpravodajství, kdy dává poznat vzdálené prostředí „na vlastní kůži“.

Cestování bez řidiče

Tesla a její šéf Elon Musk neúnavně pracují na tom, aby se po silnicích proháněla auta bez řidiče. I tady už je pokrok znatelný, i když zbývá překonat mnoho překážek. Přece jenom, na rozdíl od předchozích bodů jde o lidské životy. Ani naježděné statisíce kilometrů ve zkušebním režimu na tom zatím nic nemění. Na změnu legislativy a „samořídící“ auta v běžném provozu budeme ještě chvilku čekat. Elon Musk ale ve svoji vizi věří, jak dokazuje i aktuální stavbou obří továrny za 100 miliard korun.

SDÍLET
sinfin.digital