Z rudé Číny na Rudou planetu. Peking sní o brzkém letu na Mars

Tchajkonauty prozatím nahradí stroje, i tak ale ambiciózní vesmírné plány Číny budí pozdvižení. Její cíl je prostý: Být v kosmu rychle velmocí.

V zemi, která si v duchu komunistické tradice potrpí na přesné plánování, inženýři vědí, na čem jsou. V roce 2018 je cílem Měsíc, o dva roky později rovnou Mars, informovala CNN.

Strana své velkolepé plány zaznamenala v dokumentech, které čínská vesmírná agentura představila v úterý. Mise k Marsu má v první etapě za úkol snímání planety z její oběžné dráhy a robotický průzkum povrchu. Druhá fáze bude o přímém sběru vzorků.

Válka o satelity? Rusko i USA si bedlivě střeží vlastní satelity

Čínští vědci spolu s tím opatrně vzhlíží k Jupiteru. „Naším cílem je někdy kolem roku 2030 být mezi vesmírnými velmocemi,“ říká zástupkyně čínské vesmírné agentury.

Jak připomíná CNN, která na její slova upozornila, Čína se do vesmírných závodů připojila později. První družici vyslala až v roce 1970. V poslední době jde ale Peking rychle dopředu – na výzkum a vývoj dává velké částky a od roku 2003 dokázal úspěšně zrealizovat výstup do volného kosmu, dostat na Měsíc robota i uvést do chodu vesmírnou laboratoř.

SDÍLET
sinfin.digital