Zelený Google. Od příštího roku chce využívat jen energii z obnovitelných zdrojů

Společnost Google oznámila, že celosvětový provoz včetně datových center a kanceláří bude od příštího roku napájet pouze energie z obnovitelných zdrojů. Vede jí k tomu snaha o ochranu přírody i o vlastní úspory.

Obzvláště datová centra Googlu spotřebují ohromné množství energie, tím pádem za sebou nechávají i ohromnou uhlíkovou stopu. Té se chce společnost Google zcela zbavit. Nezanedbatelné jsou ale i ekonomické dopady. V minulosti už Google oznámil, že plánuje 100% svého provozu napájet pomocí obnovitelných zdrojů, nikdy však neupřesnil, od kdy chce takto fungovat.

Facebook, Apple i Microsoft

Do čisté energie neinvestuje jen Google. Potenciál v ní vidí i jiné nadnárodní korporace, jako třeba Microsof, který nedávno oznámil svůj největší nákup větrné energie. Apple zase investuje do solárních parků a Facebook buduje nové větrem „poháněné“ datovém centru v Irsku.

Jedním z důvodů, proč chce Google přejít na zelenou energii je fakt, že její cena rapidně klesá, za posledních šest let až o 80%. Urs Hölzla (viceprezident pro technickou infrastrukturu) pro server VentureBeat uvedl, že náklady na elektřinu jsou jednou z největších položek v rozpočtu. Čistá energie by měla zajistit dlouhodobě stabilní a nízké náklady a zároveň by měla znamenat ochranu před cenovými výkyvy.

Internetový gigant už dlouho prosazuje „čistou“ energii. Větrné parky v Keni, Kalifornii a Texasu jsou jen některé z projektů, na kterých se firma v současnosti podílí. 

SDÍLET
sinfin.digital