Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Evropská rada, Rada EU nebo Rada Evropy? Aneb jak se neztratit v institucích EU

Evropská rada, Rada EU nebo Rada Evropy? Aneb jak se neztratit v institucích EU

Evropskou unii tvoří 28 členských států (po odchodu Spojeného království v roce 2019 se unie o jednoho člena zmenší). Všechny země si ponechaly svou svrchovanost a nezávislost, ale zároveň se rozhodly spolupracovat v oblastech, kde jim to dává smysl. Za tímto účelem vytvořily společné instituce. Které hlavní to jsou? 

Evropská rada

Evropskou radu tvoří hlavy států nebo předsedů vlád všech členských zemí EU, předseda Evropské komise a vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku.

Úkolem Evropské rady je určovat politický program EU. Znamená to, že rozhoduje o celkovém směřování a politických prioritách EU, ale nevydává žádné právní předpisy. Tzv. summity se scházejí zpravidla čtvrtletně.

Předsedu Evropské rady volí samotná Evropská rada na dvouapůlleté funkční období (lze jednou prodloužit). Šéf Evropské rady může svolat další mimořádné schůzky, kde se řeší bezodkladné záležitosti (např. řecká dluhová krize). V současnosti je předsedou Donald Tusk

Evropská rada obvykle rozhoduje jednomyslně, nebo v některých případech kvalifikovanou většinou. Hlasují pouze hlavy států nebo premiéři.

Evropská rada má sídlo v Bruselu.

Další informace o Evropské radě se dočtete zde>>>

Evropská komise

Evropská komise je hlavní institucí, která řídí každodenní činnost EU. Je to také jediná instituce, která může navrhovat právní předpisy (často na žádost Evropského parlamentu nebo Rady EU).

Komisi tvoří kolegium 28 komisařů - jeden z každého členského státu EU, včetně předsedy a místopředsedů. Každý komisař nese odpovědnost za určitou oblast politiky.

Rozhodnutí Komise se přijímají na základě společné odpovědnosti sboru komisařů a na základě konsenzu (možné je však i hlasování).

Většina zaměstnanců Komise působí v Bruselu nebo Lucemburku, v hlavních městech všech členských států EU se nacházejí kanceláře „zastoupení“.

Evropská komise podala na Česko žalobu kvůli odmítání uprchlických kvót. Další podrobnosti najdete zde>>>

Rada EU

Rada EU je spolu s Evropským parlamentem hlavní institucí EU s rozhodovací pravomocí. Spolu s europoslanci projednává a přijímá předpisy EU (na základě návrhů Evropské komise) a schvaluje rozpočet EU.

V Radě EU se scházejí ministři jednotlivých členských států, kteří odpovídají za projednávanou politiku – například ministři životního prostředí se setkávají v Radě pro životní prostředí. Ministři zasedají několikrát ročně a v průběhu celého roku probíhají schůzky státních úředníků, kde se projednávají podrobnosti dané politiky.

Ke schválení rozhodnutí je obvykle potřeba kvalifikovaná většina, která je stanovena jako 55 % členských zemí (při současném počtu 28 členů to je 16) představujících nejméně 65 % obyvatelstva EU. K zablokování rozhodnutí je nutné mít nejméně čtyři státy, které reprezentují aspoň 35 % obyvatelstva EU. Některá témata, jako je např. zahraniční politika nebo daně, vyžadují jednomyslnost.

Předsednictví v Radě zastávají členské státy, které se vždy po šesti měsících střídají. Předsednictví nese odpovědnost za vedení všech zasedání Rady a také za stanovení pořadů jednání.

Aktuální informace z jednání Rady EU najdete zde>>>

Evropský parlament

Europoslance volí občané EU v přímých volbách, které se konají vždy po pěti letech (poslední proběhly v roce 2014). Každý stát má přidělený určitý počet poslanců, který se odvozuje od počtu obyvatel (ČR má 21 europoslanců).

Poslanci Evropského parlamentu vytvářejí politické skupiny (frakce) a také výbory, kde se věnují návrhům nových právních předpisů v různých oblastech politiky.

Evropský parlament volí předsedu Evropské komise (na návrh členských států) a následně ji celou schvaluje.

Evropský parlament zasedá v Bruselu a ve Štrasburku.

Chystá se revoluce ve výběru europoslanců? Češi by mohli volit i zahraniční politiky. Podrobnosti zde>>>

Znáte předsedy jednotlivých evropských institucí? Jejich aktuální vedení naleznete zde>>>

 

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867