Jak kroužkovat kandidáty u voleb? Udělování preferenčních hlasů pro poslance | info.cz

Články odjinud

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

Průkaz totožnosti, volební lístky a chvilka za plentou – hlasování ve volbách není nijak časově náročné. Jelikož se ale volby většinou nekonají několikrát do roka, lidé často zapomínají, jak mohou označovat kandidáty, kterým chtějí dát hlas. V případě prezidentských a senátních voleb Češi jednoduše do urny vhodí lístek pro vybraného politika. Při sněmovních volbách ale volí stranu, a pokud jim nevyhovuje pořadí osobností na kandidátce, mohou prostřednictvím preferenčních hlasů zakroužkovat své favority. ti tak mají teoretickou šanci i z tzv. nevolitelného místa.

Volební lístky dostávají Češi do schránek nejpozději tři dny přede termínem voleb, tedy 17. října 2017. K vyzvednutí jsou ale vždy i ve volebních místnostech. Každá strana, hnutí, nebo koalice má vždy vlastní volební lístek s přiděleným číslem. Ten mohou Češi vhazovat do urny bez úpravy, nebo případně s přidělením preferenčních hlasů kandidátům z jakéhokoli místa na lístku. Jak na to?

Jak kroužkovat při volbách?

K úpravě lístku musí docházet vždy v prostoru určeném k úpravě lístků. Pokud se volič rozhodne udělit preferenční hlasy, může tak udělat u čtyř jmen na kandidátce. Označí jednoho až čtyři favority, respektive zakroužkuje čísla u jejich jmen. Pokud jsou na hlasovacím lístku více než čtyři kroužky, hlas je stále platný. Počítá se ale jako hlas pro stranu a k preferencím kandidátů se v tomto případě nepřihlíží.

Voliči mohou zakroužkovat až čtyři kandidáty

Neplatné hlasy jsou ty, které nejsou na předepsaném tiskopise, hlasovací lístky, které jsou přetržené, a hlasovací lístky, které nejsou vloženy do úřední obálky. Poškození nebo přeložení hlasovacího lístku nemá vliv na jeho platnost, pokud jsou z něho patrny potřebné údaje. Hlas voliče je neplatný, když je v úřední obálce několik hlasovacích lístků.

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 20. a 21. října 2017. Zúčastnit se jich může každý občan České republiky, který nejpozději druhý den voleb dosáhne 18 let. Češi volí podle zákona v místě svého trvalého bydliště, pokud si ale vyřídí voličský průkaz, mohou hlas odevzdat u kterékoli komise v republice.

 

Koho nakonec voliči vykroužkovali? Detailní informace v přehledném grafu podle stran i míst najdete zde >>>

 

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD

 

O volebních kandidátech se dočtete zde >>>

Vše o parlamentních volbách najdete ZDE

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud