Články odjinud

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři  favority. Poradíme, jak na to

Průkaz totožnosti, volební lístky a chvilka za plentou – hlasování ve volbách není nijak časově náročné. Jelikož se ale volby většinou nekonají několikrát do roka, lidé často zapomínají, jak mohou označovat kandidáty, kterým chtějí dát hlas. V případě prezidentských a senátních voleb Češi jednoduše do urny vhodí lístek pro vybraného politika. Při sněmovních volbách ale volí stranu, a pokud jim nevyhovuje pořadí osobností na kandidátce, mohou prostřednictvím preferenčních hlasů zakroužkovat své favority. ti tak mají teoretickou šanci i z tzv. nevolitelného místa.

Volební lístky dostávají Češi do schránek nejpozději tři dny přede termínem voleb, tedy 17. října 2017. K vyzvednutí jsou ale vždy i ve volebních místnostech. Každá strana, hnutí, nebo koalice má vždy vlastní volební lístek s přiděleným číslem. Ten mohou Češi vhazovat do urny bez úpravy, nebo případně s přidělením preferenčních hlasů kandidátům z jakéhokoli místa na lístku. Jak na to?

Jak kroužkovat při volbách?

K úpravě lístku musí docházet vždy v prostoru určeném k úpravě lístků. Pokud se volič rozhodne udělit preferenční hlasy, může tak udělat u čtyř jmen na kandidátce. Označí jednoho až čtyři favority, respektive zakroužkuje čísla u jejich jmen. Pokud jsou na hlasovacím lístku více než čtyři kroužky, hlas je stále platný. Počítá se ale jako hlas pro stranu a k preferencím kandidátů se v tomto případě nepřihlíží.

Voliči mohou zakroužkovat až čtyři kandidáty

Neplatné hlasy jsou ty, které nejsou na předepsaném tiskopise, hlasovací lístky, které jsou přetržené, a hlasovací lístky, které nejsou vloženy do úřední obálky. Poškození nebo přeložení hlasovacího lístku nemá vliv na jeho platnost, pokud jsou z něho patrny potřebné údaje. Hlas voliče je neplatný, když je v úřední obálce několik hlasovacích lístků.

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 20. a 21. října 2017. Zúčastnit se jich může každý občan České republiky, který nejpozději druhý den voleb dosáhne 18 let. Češi volí podle zákona v místě svého trvalého bydliště, pokud si ale vyřídí voličský průkaz, mohou hlas odevzdat u kterékoli komise v republice.

 

Koho nakonec voliči vykroužkovali? Detailní informace v přehledném grafu podle stran i míst najdete zde >>>

 

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD

 

O volebních kandidátech se dočtete zde >>>

Vše o parlamentních volbách najdete ZDE

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud