Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak přežít horko: Co jíst, pít a jak se chovat, abyste se vyhnuli nepříjemnému kolapsu?

720p360p

Česko opět zasáhla vlna veder. Tentokrát teploty stoupají téměř ke 40 stupňům Celsia a meteorologové nepředpokládají, že by v následujících dnech mělo dojít k radikálnějšímu zlepšení. Existuje ale pár osvědčených rad, které vám pomohou nesnesitelné horko přežít ve zdraví. 

Co pít ve vedrech?

Pokud nejste zvyklí pít čistou vodu, během vlny veder byste měli svůj přístup přehodnotit. Sladké nápoje, káva nebo dokonce alkohol vodu z těla spíše odvádějí a během vysokých teplot tělu příliš dobře neudělají. Čistá voda naopak ano. Té by měl člověk vypít o poznání více než jindy.

Pít byste také měli vody minerální, ty vám pomohou doplnit látky, o které přicházíte zvýšeným pocením. A jestli vodu bez příchuti už nemůžete ani vidět, můžete si pitný režim obohatit i vlažným bylinným nebo zeleným čajem.

Vyhněte se přechlazeným nápojům. Sklenice studené vody tělo možná příjemně zchladí, přechlazená limonáda ale může zvýšit riziko vzniku angíny. Navíc si od pocitu žízně pomůžete jen na chvíli, kvůli překrvení sliznic se může pocit žízně vrátit ještě intenzivněji. Nejlépe tedy uděláte, když sáhnete po vlažných nápojích nebo alespoň po těch, které nemají méně než 16°C.

Co jíst ve vedrech?

Není asi překvapením, že člověk by měl během horkých dnů upravit i svůj jídelníček. Nasnadě jsou především saláty plné zeleniny, a to především té listové nebo mísa plná ovoce. Vyhýbat byste se měli těžkým jídlům, které zbytečně zatěžují zažívání a tím i vaše tělo, které má tak dost práce s termoregulací. Dopřát si ale můžete například vychlazený jogurt nebo kefír. Pozor si dejte na některé druhy koření, například zázvor tělo zbytečně zahřeje.

Jak se vyspat ve vedrech?

S vedrem se bohužel většina lidí potýká nejen přes den, ale také během noci. Především byty s velkými okny jsou v těch největších vedrech v podstatě neobyvatelné. Což se podepisuje především na kvalitě spánku. Před spaním se osprchujte v chladné, nikoli ale ledové vodě, ta by vám mohla naopak tělesnou teplotu zvýšit. Pokud je to jenom trochu možné, ustelte si co nejblíže zemi. Horký vzduch se totiž drží nahoře. Na noc si také oblečte bavlněné prodyšné tričko a peřinu vyměňte za prostěradlo.

Nedohánějte přísun vody večer, zbytečně tím zatížíte ledviny. Pít byste měli pravidelně celý den. S jídlem byste měli být také opatrní. Během vlny veder se snažte dodržet poučku dvou až tří hodinovém půstu před spánkem.

Jak vybrat ventilátor, který pomůže v boji s horkem? Čtěte zde>>>

Jak ochladit byt?

Jestliže nepatříte ke šťastlivcům, kteří mají k dispozici klimatizaci, musíte si poradit jinak. Základem je byt před vysokými denními teplotami co možná nejlépe utěsnit. Větrejte pokud možno jen přes noc a brzy ráno. Těsně před tím, než se začne venkovní teplota zvedat, zatáhněte žaluzie a zavřete okna. Alespoň částečně tak zabráníte dalšímu ohřívání bytu. Pokud můžete, pořiďte si venkovní rolety, které proniknutí tepla do domu nebo bytu brání mnohem lépe než běžné žaluzie. Večer naopak udělejte průvan a zapněte ventilátor, před něj můžete postavit misku s ledem, která příjemně zvlhčí a alespoň mírně ochladí vzduch.

Jak poznat úpal nebo úžeh?

Během extrémních teplot by se měl člověk vyhýbat nejen dlouhému pobytu na slunci, ale také výraznější fyzické zátěži. Ignorace tělesných potřeb pak může během těchto podmínek vyvolat úžeh nebo úpal.

Teplem vyvolaný úpal se projevuje především bolestí hlavy, zmateností, pocitem na zvracení, svalovými křečemi a v nejhorším případě i ztrátou vědomí nebo šokem. Úžeh, který postihne člověka, který delší dobu pobýval na přímém slunci, se projevuje podobně. V těžších případech se jak u úpalu, tak i u úžehu mohou objevit vysoké horečky. V takovém případě je nutná lékařská pomoc. Pokud jde o lehčí případy, stačí kolabujícího přesunout do stínu, ochladit ho například mokrými obklady a dát mu napít.  

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1