Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak to chodí na letišti: Přijeďte s velkým předstihem a připravte se na několik kontrol

Jak to chodí na letišti: Přijeďte s velkým předstihem a připravte se na několik kontrol

Nelétáte často a prakticky vždycky zapomenete, jak to vlastně na letišti chodí? V podstatě se ale není čeho bát. Pokud si doma nezapomenete cestovní doklad a máte rezervovanou letenku, neměl by vás na letišti potkat žádný větší zádrhel.

Jak najít správný terminál?

Před cestou na letiště není třeba panikařit. Určitě narazíte na ochotný personál, který vám se vším pomůže. Pokud navíc letíte s cestovní kanceláří, nemusíte se starat téměř o nic. Pokud cestujete na vlastní pěst a letenku jste si rezervovali online, pro jistotu si vytiskněte potvrzení, nepochybně na něm budou i údaje o tom, kdy začíná check in, boarding a přesný čas odletu.

Na letiště dorazte minimálně dvě hodiny před plánovaným odletem, zvláště pokud nelétáte často, uvítáte čas na zorientování. Jako první musíte zjistit, z jakého terminálu odlétáte. Na pražském letišti jsou jen dva, tedy za předpokladu že neletíte soukromým letadlem. Terminál 1 slouží k mezikontinentálním letům, včetně letů do Velké Británie nebo Irska. Z terminálu 2 pak startují letadla zpravidla do schengenského prostoru.

Check-in (odbavení)

Pokud už bloudíte správným terminálem, musíte najít správnou odbavovací přepážku (check-in desk). Tam vám nejen zváží a označí zavazadlo, které pak samostatně doputuje do útrob letadla, ale také vám po předložení cestovního dokladu – pasu nebo občanského průkazu – vydají palubní lístek. Jestliže váš let není přímý, raději se ujistěte, že vaše zavazadla dorazí až do cílové destinace. Může se totiž stát, že si je během mezipřistání budete muset vyzvednout a znovu odbavit sami.

To, na jaké přepážce odbavují váš let, se dozvíte z tabule s odletovými údaji, číslo letu byste měli mít na letence, pokud jí nemáte, tak se orientujte podle trasy a času odletu nebo podle informací, které vám letecká společnost poslala spolu s rezervací.

Jestliže cestujete jen s příručním zavazadlem a palubní lístek máte vytištěný z domova, případně ho máte nahraný v tabletu či telefonu, můžete check-in (odbavení) přeskočit a přesunout se k validátorům palubních vstupenek a pak rovnou k bezpečnostní kontrole. Některé společnosti totiž nabízejí takzvané online odbavení.

Bezpečnostní kontrola

Po úspěšném odbavení je řada na bezpečnostní kontrolu. Vyhraďte si na ní raději dostatek času, pokud poletíte ve frekventovanou dobu, může na vás čekat poměrně dlouhá fronta. Ve své podstatě se ale není čeho obávat, rentgenem však projde vše, co s sebou chcete vzít na palubu.

Během čekání ze sebe sejměte všechno, co obsahuje kov, tedy například pásek, peněženku, bundu se zipem, vyndejte klíče a mince z kapes a dejte je do připravené plastové misky. Stejně tak do ní přidejte všechnu elektroniku a igelitový sáček, ve kterém máte uložené všechny tekutiny. Samostatně pak pošlete své příruční zavazadlo.

Nakonec projdete detekčním rámem, personál vám pak může zkontrolovat ještě jednou. A to buď ručním skenerem nebo speciálním testem k detekci výbušnin. Zaměstnanci vás dokonce mohou vyzvat k otevření zavazadla.

Boarding

Po absolvování bezpečnostní kontroly si na světelných tabulích zjistěte, od kdy a na kterém z „gatů“ neboli bran bude probíhat boarding (nástup do letadla). Když místo vašeho odletu najdete, můžete využít poslední chvíle před odletem posezením v kavárně nebo nákupem v „duty free“ obchodech.

Až uslyšíte výzvu k boardingu pomalu se s palubním lístkem a cestovním dokladem v ruce přesuňte k vaší bráně. Tam projdete poslední kontrolou a personál vás navede přímo k letadlu. Pak už stačí najít jen správné místo k sezení a užít si let. Po příletu nezapomeňte na odbavená zavazadla. K těm vás opět dovedou speciální tabule, na kterých si vyhledáte číslo vašeho letu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744