Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Cestování vlakem nemusí být horor. Díky těmto tajným tipům si ho zpříjemníte a můžete i dost ušetřit

Cestování vlakem nemusí být horor. Díky těmto tajným tipům si ho zpříjemníte a můžete i dost ušetřit

Čas dovolených a prázdnin sice skončil, na hezký výlet se dá ale vyrazit i nyní. Někteří preferují cestování vlastním autem, na jízdě vlakem ale stále může být kus romantiky a díky některým důmyslným trikům můžete i dost ušetřit.

Lístek si rozložte na více úseků

Pokud chcete cestovat například z Prahy do Vídně, logicky si dle toho hledáte vhodnou jízdenku z výchozí do cílové stanice. Někteří dopravci ale mezi krajskými městy nabízí zvýhodněné ceny jízdného, které ale neplatí, pokud jedete ještě dál. Tuto slevu ale můžete využít, když si pořídíte na jednotlivé úseky samostatnou jízdenku. Lístek z Prahy do Vídně vás bude stát podle webu Českých drah 1 091 korun. Pokud si ale koupíte lístek z Prahy do Brna (219 korun) a z Brna do Vídně (612 korun), vyjde vás jízdné o 260 korun levněji. Samozřejmě nemusíte nijak přesedat.

Kupujte jízdenky v předstihu

Pokud je to jen trochu možné, snažte si zajistit lístek na vlak co nejdříve. Dopravci často nabízejí speciální ceny na včasné jízdenky, které se mohou od těch obvyklých na poslední chvíli dost lišit.

Rezervace ve vlaku nebývá povinná, ale uklidňuje a může být zdarma

Zvlášť na některých vytížených trasách je občas těžké najít volné místo. Klopýtání s kufrem uličkou si ale můžete ušetřit. Někteří dopravci nabízí už v ceně lístku místenku, případně nabízí místenku zdarma, pokud lístek kupujete na internetu. Na místence je pak označené číslo vagonu a sedadla, na které máte nárok. Nad každým sedadlem je pak tabulka, na které se objevuje informace, zda je místo rezervované a v jaké části trasy.

Wifi ve vlaku často nefunguje, počkejte si na nádraží u větších měst

Přestože dopravci často slibují internetový signál zdarma, v některých místech jej budete čekat marně. Je proto dobré na něj nespoléhat a nepočítat s tím, že si díky němu zvládnete stáhnout film, nebo větší soubor. Signál je většinou nejlepší v době, kdy vlak zastaví u nádraží ve větších městech.

Pozor na speciální vlakové oddíly

Ve vlacích mohou cestující nalézt různé oddíly, které jsou určené některým druhům cestujících. Dámský oddíl je pro ženy, které cestují samy, oddíl pro rodiny s dětmi nabízí dostatek prostoru a v některých vagonech i dětské kino. Tichý oddíl naopak vyhledávají ti, kteří chtějí během cesty pracovat, nebo odpočívat. Dávejte si proto pozor, ve kterém oddílu se usazujete, označení bývá většinou při vstupu do vagonu. A pokud jste se rozhodli pro tichý oddíl, zapomeňte na telefonování, nebo hlasitou hudbu ve sluchátkách.

Konec zmateného přebíhání při příjezdu vlaku, sledujte vývěsky

O rozmístění oddílů se nemusíte dozvědět až po příjezdu vlaku. Většina souprav má přesné řazení vagónů, které si můžete předem prohlédnout na internetu, nebo vývěsce u nástupiště. Nemusíte se proto bát, že budete po příjezdu vlaku zmateně přebíhat z jednoho konce nástupiště na druhý k vašemu vozu.

Nespoléhejte na platební kartu, mějte hotovost

Přestože už několik let žijeme ve 21. století, při cestě vlakem na to nespoléhejte. Průvodčí a jídelní vozy už začínají být sice vybavení platebním terminálem, při některých cestách ale může být špatný signál a není možné kartou platit. Při cestování mějte vždy u sebe i dostatečnou hotovost.

Na záchod můžete už i když vlak stojí

Navštívit vlakovou toaletu byl ještě před několika lety často zážitek jen pro otrlé. Někteří občas nesebrali odvahu, aby se přiblížili k záchodu, kterým byly vidět ubíhající koleje. Novější vlaky už ale mají odpadní systém a díky jímkám je proto pohled na koleje minulostí. Díky tomu můžete použít toaletu už i ve stanici a nejen při rozjetém vlaku.

Nespoléhejte na počasí venku a vezměte si do vlaku něco na oblečení

Přestože venku září slunce, podmínky ve vlacích občas bývají jiné. Zvlášť pokud absolvujete delší cesty, nepodceňujte oblečení a vždy mějte něco, co si můžete přiobléct. Průvodčí občas dokáže na dotaz klimatizaci upravit, ne vždy to ale jde, nebo to vůbec poznáte. Teplý šátek a případně ponožky jsou proto jasnou volbou a nezaberou vám příliš místa.

Výhody první třídy za cenu klasické jízdenky

Někteří dopravci nabízejí cestujícím za příplatek jízdu první třídou. V té mohou zákazníci většinou očekávat více prostoru, pohodlnější sedačky, nápoje nebo noviny. A právě noviny na konci dne většinou stevardům přebývají, a proto opouští vagony první třídy a nabízí tisk i cestujícím s klasickou jízdenkou. Pokud si tedy chcete počíst zdarma, vyplatí se sedět ve voze, který sousedí s první třídou.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1