Jak zabalit kufr do letadla? Nabíječku můžete mít u sebe, žiletky a kosmetiku dejte do zavazadla | info.cz

Články odjinud

Jak si sbalit do letadla: Léky i elektroniku mějte vždy u sebe. Zbytečnosti nechte doma

Zabalit si na dovolenou je pro většinu z nás oříšek. Navíc doby, kdy jste přišli na letiště a nikoho nenapadlo vám brát lahev s vodou nebo parfém a na palubu jste si mohli vzít v podstatě neomezený počet příručních zavazadel, jsou už dávno pryč. Dnes se musíte řídit striktními pravidly, poradíme vám, jak se v nich neztratit.

Co si vzít s sebou na palubu?

Do zavazadla, které poputuje do útrob letadla, určitě nedávejte fotoaparát, mobil nebo notebook. U sebe si také nechte všechny doklady, platební karty, hotovost a léky. Pokud u sebe musíte mít injekční stříkačku a například inzulin, raději si u svého lékaře zařiďte potvrzení. Ostatní tekutiny musejí být maximálně ve stomililitrovém balení, navíc je musíte uzavřít do igelitového sáčku o objemu jednoho litru – ten bez problému seženete přímo na letišti.

Fotoaparát, nabíječku i notebook mějte u sebe

Pokud vyrážíte na prodloužený víkend a nehodláte platit za odbavení zavazadla, nejspíš přemýšlíte, jak se sbalit do příručního kufříku. Zaprvé si u letecké společnosti ověřte, jakou velikost toleruje, jestliže ji překročíte, budete muset za odbavení kufru zaplatit tak jako tak. Nezapomínejte na fakt, že na palubu letadla nesmíte brát nic ostrého, manikúru s nůžtičkami tedy raději nechte doma a kupte si raději papírový pilník.

Šampon a žiletky dejte do podpalubí

Ani do zavazadla, které si neberete na palubu, nesmíte zabalit, co vás zrovna napadne. Striktní zákaz se týká například sprejů (vyjma toaletní potřeby), hořlavin, pyrotechniky nebo obranných a dráždivých látek. Pokud si nejste jistí, co do zavazadla můžete zabalit, ověřte si to na stránkách dopravce.

Co se týká oblečení, než začnete se samotným balením, nejdříve si u letecké společnosti zjistěte, kolik kilogramů máte k dispozici a zapřemýšlejte, co vlastně doopravdy potřebujete. Pokud se například chystáte do hotelu, je velmi nepravděpodobné, že by vám na pokoji chyběla osuška nebo ručník, který vám na druhé straně zabere poměrně dost místa v kufru.

Vše, co plánujete brát s sebou, nejdříve poctivě vyskládejte před kufr. Jestliže je hromada věcí větší než zavazadlo, nekompromisně vracejte věci zpět do skříní. Pokud vás přepadla panika, že vám tak málo oblečení nemůže na čtrnáct dní stačit, stačí zajít do drogerie a koupit si cestovní balení pracího prášku. To samé platí o kosmetice, 250 mililitrů šamponu opravdu nespotřebujete. Kupte si cestovní balení nebo si sprchový gel, šampon a další podobné věci přelijte do menších lahviček. Ušetříte nejen místo, ale také váhu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.