Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak si sbalit do letadla: Léky i elektroniku mějte vždy u sebe. Zbytečnosti nechte doma

Jak si sbalit do letadla: Léky i elektroniku mějte vždy u sebe. Zbytečnosti nechte doma

Zabalit si na dovolenou je pro většinu z nás oříšek. Navíc doby, kdy jste přišli na letiště a nikoho nenapadlo vám brát lahev s vodou nebo parfém a na palubu jste si mohli vzít v podstatě neomezený počet příručních zavazadel, jsou už dávno pryč. Dnes se musíte řídit striktními pravidly, poradíme vám, jak se v nich neztratit.

Co si vzít s sebou na palubu?

Do zavazadla, které poputuje do útrob letadla, určitě nedávejte fotoaparát, mobil nebo notebook. U sebe si také nechte všechny doklady, platební karty, hotovost a léky. Pokud u sebe musíte mít injekční stříkačku a například inzulin, raději si u svého lékaře zařiďte potvrzení. Ostatní tekutiny musejí být maximálně ve stomililitrovém balení, navíc je musíte uzavřít do igelitového sáčku o objemu jednoho litru – ten bez problému seženete přímo na letišti.

Fotoaparát, nabíječku i notebook mějte u sebe

Pokud vyrážíte na prodloužený víkend a nehodláte platit za odbavení zavazadla, nejspíš přemýšlíte, jak se sbalit do příručního kufříku. Zaprvé si u letecké společnosti ověřte, jakou velikost toleruje, jestliže ji překročíte, budete muset za odbavení kufru zaplatit tak jako tak. Nezapomínejte na fakt, že na palubu letadla nesmíte brát nic ostrého, manikúru s nůžtičkami tedy raději nechte doma a kupte si raději papírový pilník.

Šampon a žiletky dejte do podpalubí

Ani do zavazadla, které si neberete na palubu, nesmíte zabalit, co vás zrovna napadne. Striktní zákaz se týká například sprejů (vyjma toaletní potřeby), hořlavin, pyrotechniky nebo obranných a dráždivých látek. Pokud si nejste jistí, co do zavazadla můžete zabalit, ověřte si to na stránkách dopravce.

Co se týká oblečení, než začnete se samotným balením, nejdříve si u letecké společnosti zjistěte, kolik kilogramů máte k dispozici a zapřemýšlejte, co vlastně doopravdy potřebujete. Pokud se například chystáte do hotelu, je velmi nepravděpodobné, že by vám na pokoji chyběla osuška nebo ručník, který vám na druhé straně zabere poměrně dost místa v kufru.

Vše, co plánujete brát s sebou, nejdříve poctivě vyskládejte před kufr. Jestliže je hromada věcí větší než zavazadlo, nekompromisně vracejte věci zpět do skříní. Pokud vás přepadla panika, že vám tak málo oblečení nemůže na čtrnáct dní stačit, stačí zajít do drogerie a koupit si cestovní balení pracího prášku. To samé platí o kosmetice, 250 mililitrů šamponu opravdu nespotřebujete. Kupte si cestovní balení nebo si sprchový gel, šampon a další podobné věci přelijte do menších lahviček. Ušetříte nejen místo, ale také váhu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744