Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dovolená s létem nekončí. Podívejte se, kam můžete vyrazit i v říjnu

Dovolená s létem nekončí. Podívejte se, kam můžete vyrazit i v říjnu

Pokud jste přes léto ještě stále šetřili na tu úžasnou exotickou dovolenou v říjnu, užijte si ji v teple na Bali. Pro milovníky poznávání měst je tu rumunský klenot Bukurešť. Za podzimním relaxem nemusíte vážit dlouhou cestu. Zajeďte si do termálních lázní na Slovensko, kde se necháte v teplé vodě okouzlit okolními výhledy.

Thermal park Bešeňová

Termálních lázní je spousta, najdeme je v Rakousku, Polsku, i Maďarsku. Přinášíme vám tip na jedny z nejlepších, a to na blízkém Slovensku, uprostřed nádherného Liptova. Termální voda v Bešeňové má blahodárný vliv především na pohybové ústrojí, urologické či kosmetické potíže a vůbec na celý organismus.

V areálu naleznete mimo jiné 8 venkovních bazénů s geotermální vodou, 3 venkovní tobogány, 4 vnitřní bazény včetně dětského, a adrenalinovou zónu nabízející zábavu pro všechny věkové kategorie. Klid a pohoda, nádherná atmosféra a výhledy na Tatry, zkrátka ideální podzimní relax.

Bali

Do konce října je skvělý čas na návštěvu velmi oblíbeného indonéského ostrova Bali, který uspokojí i ty nejnáročnější klienty. Díky své rozmanitosti si užijete úchvatné pohledy na deštné lesy a rýžová pole, ale i dlouhé písčité pláže s křišťálovou vodou. Ve zdejších restauracích ochutnáte jak místní tradiční pokrmy, tak ty ze západoevropské kuchyně. Rušná Kuta, mořský chrám Tanah Lot, letovisko Seminyak či Ubud Monkey Forest (Opičí les) – to jsou oblíbené cíle, kam na Bali zamíří téměř každý turista.

Pokud chcete něco extra navíc, podnikněte výstup na sopku Batur s pozorováním východu slunce. Zhruba 12 kilometrů od Trunyanu najdete úžasné lázně s horkými sirnými prameny, kde se si báječně odpočnete. Zajímavostí je Rumah Bambu Pengalon neboli Sedm chrámů. Tento unikát se nachází na východním pobřeží Bali, poblíž městečka Candi Dasa. Sedm staveb obřích rozměrů z bambusu, které nejsou zcela dokončené. Původně byly určeny pro festival Bali Unite, který se nakonec nekonal.

Bukurešť

Hlavní a největší město Rumunska návštěvníkům nabízí různorodý architektonický styl – od socialistických budov 20. století po domy se silným vlivem německého a francouzského slohu. Základní orientační bod je Old Town City (neboli staré město), které se nachází přibližně ve středu města. V parku Izvor se nachází jedna z nejvýznamnějších budov a turistických atrakcí v Bukurešti – budova rumunského parlamentu. Odtud je možné pokračovat po Bulevardul Unirii, který je frekventovanou silniční tepnou, ale prostředkem se táhne celá řada fontán.

Ve večerních hodinách zde tryská nasvícená voda. Dostanete se k parku Unirii, v jehož středu se nachází nádherná fontána Lui Bucur. Jihovýchodním směrem od Old Town City se nachází městská část Văcărești s parkem, a stejnojmenným jezerem. Nejoblíbenějším místem v Bukurešti je Univerzitní náměstí, na němž se nachází spousta pozoruhodných architektonických děl, jako např. univerzita, Národní divadlo, neoklasicistní Coltea nemocnice, kostel a palác Sutu. Uprostřed náměstí je umístěno 10 křížů v upomínku zabitým v průběhu revoluce v roce 1989.

 

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1