Články odjinud

Na výlet do Českého Krumlova: Prohlédněte si zámek s unikátní věží a projděte se po Latránu

Na výlet do Českého Krumlova: Prohlédněte si zámek s unikátní věží a projděte se po Latránu

Český Krumlov je právem jedno z nejnavštěvovanějších měst v republice. Vděčí za to nejen tomu, že je už od roku 1992 zapsaný na seznamu kulturního dědictví UNESCO, ale také své nenapodobitelné atmosféře, kterou městu dodává nejen neskutečně zachovalé historické centrum, ale také krásný meandr Vltavy, po kterém v létě plují davy vodáků.

Zámek, divadlo a centrum města

Kdo se neprošel křivolakými uličkami historického centra, jakoby v Krumlově ani nebyl. Jejich kouzlo už od roku 1963 chrání památková rezervace a od začátku 90. let i UNESCO. Procházet se můžete nejen po vnitřním městě, které je téměř celé obklopené meandrem Vltavy, ale také po Latránu, který těsně přiléhá k zámeckého areálu. Ten je mimochodem hned po Pražském hradu druhý největší v České republice.

Komplex, ve kterém najdeme hrad a zámek, začal vznikat v polovině 13. století a dnes platí za jedno z nejnavštěvovanějších míst v republice. Pokud si budete chtít vychutnat i interiéry a dozvědět se podrobnosti nejen o historii, můžete si vybrat hned z několika prohlídkových tras. Za základní prohlídkové okruhy zaplatí dospělí 130 nebo 180 korun, děti do šesti let mají vstup zdarma.

Na zámku se během celého roku koná nespočet kulturních akcí. Ať už se jedná o koncerty, výstavy nebo divadelní představení. Není tedy od věci si dopředu vše zjistit, aby vám něco neuteklo. Jednou z nejznámějších atrakcí je i na jedné straně kritizované a na druhé opěvované otočné hlediště. Podle odpůrců hyzdí nádhernou zámeckou zahradu a její průhledy, podle jiných zase divákům nabízí opravdu nevšední zážitek.

Egon Schiele Art Centrum a pivovar Eggenberg

Nejen milovníci umění určitě ocení Art Centrum v takzvaném vnitřním městě, které navazuje na dílo Egona Schieleho, ten v Českém Krumlově žil a nechával se jím značně inspirovat. Mezinárodní projekt nabízí výstavy klasického a současného umění.

Na procházce po Latránu byste zase neměli minout pivovar Eggenberg, který ještě ve 30. letech patřil mezi stovku největších distributorů piva v bývalém Československu. Pivovarnictví je s Českým Krumlovem spojené téměř od vzniku města, kvalitním pivem se už v 16. století mohl chlubit i Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan, který do pivovaru zavedl velmi kvalitní vodu, kterou využívá dodnes.

Zlatá Koruna, Holašovice

Když už na jihu Čech budete, nemusíte se zaměřit jen na jedno jediné město. V okolí Českého Krumlova totiž najdete spoustu míst, která stojí za návštěvu. Jen za půl hodiny se autem dostanete do Holašovic. Díky unikátnímu selskému baroku je malá vesnička od roku 1998 zapsaná na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Pokud jste do Českého Krumlova dojeli na lodi, určitě pokračujte ještě kousek po proudu. Ten vás totiž zaveze až k cisterciáckému klášteru Zlatá Koruna, který v sobě ukývá největší chrám na jihu Čech.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.