Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na výlet do Českého Krumlova: Prohlédněte si zámek s unikátní věží a projděte se po Latránu

Na výlet do Českého Krumlova: Prohlédněte si zámek s unikátní věží a projděte se po Latránu

Český Krumlov je právem jedno z nejnavštěvovanějších měst v republice. Vděčí za to nejen tomu, že je už od roku 1992 zapsaný na seznamu kulturního dědictví UNESCO, ale také své nenapodobitelné atmosféře, kterou městu dodává nejen neskutečně zachovalé historické centrum, ale také krásný meandr Vltavy, po kterém v létě plují davy vodáků.

Zámek, divadlo a centrum města

Kdo se neprošel křivolakými uličkami historického centra, jakoby v Krumlově ani nebyl. Jejich kouzlo už od roku 1963 chrání památková rezervace a od začátku 90. let i UNESCO. Procházet se můžete nejen po vnitřním městě, které je téměř celé obklopené meandrem Vltavy, ale také po Latránu, který těsně přiléhá k zámeckého areálu. Ten je mimochodem hned po Pražském hradu druhý největší v České republice.

Komplex, ve kterém najdeme hrad a zámek, začal vznikat v polovině 13. století a dnes platí za jedno z nejnavštěvovanějších míst v republice. Pokud si budete chtít vychutnat i interiéry a dozvědět se podrobnosti nejen o historii, můžete si vybrat hned z několika prohlídkových tras. Za základní prohlídkové okruhy zaplatí dospělí 130 nebo 180 korun, děti do šesti let mají vstup zdarma.

Na zámku se během celého roku koná nespočet kulturních akcí. Ať už se jedná o koncerty, výstavy nebo divadelní představení. Není tedy od věci si dopředu vše zjistit, aby vám něco neuteklo. Jednou z nejznámějších atrakcí je i na jedné straně kritizované a na druhé opěvované otočné hlediště. Podle odpůrců hyzdí nádhernou zámeckou zahradu a její průhledy, podle jiných zase divákům nabízí opravdu nevšední zážitek.

Egon Schiele Art Centrum a pivovar Eggenberg

Nejen milovníci umění určitě ocení Art Centrum v takzvaném vnitřním městě, které navazuje na dílo Egona Schieleho, ten v Českém Krumlově žil a nechával se jím značně inspirovat. Mezinárodní projekt nabízí výstavy klasického a současného umění.

Na procházce po Latránu byste zase neměli minout pivovar Eggenberg, který ještě ve 30. letech patřil mezi stovku největších distributorů piva v bývalém Československu. Pivovarnictví je s Českým Krumlovem spojené téměř od vzniku města, kvalitním pivem se už v 16. století mohl chlubit i Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan, který do pivovaru zavedl velmi kvalitní vodu, kterou využívá dodnes.

Zlatá Koruna, Holašovice

Když už na jihu Čech budete, nemusíte se zaměřit jen na jedno jediné město. V okolí Českého Krumlova totiž najdete spoustu míst, která stojí za návštěvu. Jen za půl hodiny se autem dostanete do Holašovic. Díky unikátnímu selskému baroku je malá vesnička od roku 1998 zapsaná na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Pokud jste do Českého Krumlova dojeli na lodi, určitě pokračujte ještě kousek po proudu. Ten vás totiž zaveze až k cisterciáckému klášteru Zlatá Koruna, který v sobě ukývá největší chrám na jihu Čech.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744