Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na výlet do Českého Krumlova: Prohlédněte si zámek s unikátní věží a projděte se po Latránu

Na výlet do Českého Krumlova: Prohlédněte si zámek s unikátní věží a projděte se po Latránu

Český Krumlov je právem jedno z nejnavštěvovanějších měst v republice. Vděčí za to nejen tomu, že je už od roku 1992 zapsaný na seznamu kulturního dědictví UNESCO, ale také své nenapodobitelné atmosféře, kterou městu dodává nejen neskutečně zachovalé historické centrum, ale také krásný meandr Vltavy, po kterém v létě plují davy vodáků.

Zámek, divadlo a centrum města

Kdo se neprošel křivolakými uličkami historického centra, jakoby v Krumlově ani nebyl. Jejich kouzlo už od roku 1963 chrání památková rezervace a od začátku 90. let i UNESCO. Procházet se můžete nejen po vnitřním městě, které je téměř celé obklopené meandrem Vltavy, ale také po Latránu, který těsně přiléhá k zámeckého areálu. Ten je mimochodem hned po Pražském hradu druhý největší v České republice.

Komplex, ve kterém najdeme hrad a zámek, začal vznikat v polovině 13. století a dnes platí za jedno z nejnavštěvovanějších míst v republice. Pokud si budete chtít vychutnat i interiéry a dozvědět se podrobnosti nejen o historii, můžete si vybrat hned z několika prohlídkových tras. Za základní prohlídkové okruhy zaplatí dospělí 130 nebo 180 korun, děti do šesti let mají vstup zdarma.

Na zámku se během celého roku koná nespočet kulturních akcí. Ať už se jedná o koncerty, výstavy nebo divadelní představení. Není tedy od věci si dopředu vše zjistit, aby vám něco neuteklo. Jednou z nejznámějších atrakcí je i na jedné straně kritizované a na druhé opěvované otočné hlediště. Podle odpůrců hyzdí nádhernou zámeckou zahradu a její průhledy, podle jiných zase divákům nabízí opravdu nevšední zážitek.

Egon Schiele Art Centrum a pivovar Eggenberg

Nejen milovníci umění určitě ocení Art Centrum v takzvaném vnitřním městě, které navazuje na dílo Egona Schieleho, ten v Českém Krumlově žil a nechával se jím značně inspirovat. Mezinárodní projekt nabízí výstavy klasického a současného umění.

Na procházce po Latránu byste zase neměli minout pivovar Eggenberg, který ještě ve 30. letech patřil mezi stovku největších distributorů piva v bývalém Československu. Pivovarnictví je s Českým Krumlovem spojené téměř od vzniku města, kvalitním pivem se už v 16. století mohl chlubit i Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan, který do pivovaru zavedl velmi kvalitní vodu, kterou využívá dodnes.

Zlatá Koruna, Holašovice

Když už na jihu Čech budete, nemusíte se zaměřit jen na jedno jediné město. V okolí Českého Krumlova totiž najdete spoustu míst, která stojí za návštěvu. Jen za půl hodiny se autem dostanete do Holašovic. Díky unikátnímu selskému baroku je malá vesnička od roku 1998 zapsaná na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Pokud jste do Českého Krumlova dojeli na lodi, určitě pokračujte ještě kousek po proudu. Ten vás totiž zaveze až k cisterciáckému klášteru Zlatá Koruna, který v sobě ukývá největší chrám na jihu Čech.

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232