Volby 2018 | Brno: kandidáti na primátora v komunálních volbách 2018 | info.cz

Články odjinud

Lékař, bývalý exekutor nebo překladatelka. Tito kandidáti usilují o post brněnského primátora

Začátkem října si Češi zvolí nová obecní zastupitelstva. 5. a 6. října 2018 dorazí k urnám i voliči v Brně, kteří vyberou nové vedení jihomoravské metropole. Vybírat mohou mezi těmito kandidáty. 

Bára Antonová (Žít Brno)

Překladatelka a předsedkyně hnutí Žít Brno Bára Antonová vede do voleb uskupení, kterému se ve městě před čtyřmi lety podařilo dokonale rozmetat zavedené pořádky. Původně satirická a nutno říct že v mnoha ohledech i nesourodá parta kolem Matěje Hollana nejen že pronikla na magistrát, ale dokonce se ji podařilo vyhrát volby v městské části Brno-střed. Letos bude jejich pozice složitější, protestní hlasy budou sbírat už jen stěží, přesto nelze vyloučit překvapení.

Jasna Flamiková (Zelení)

Roky byl hlavní tváří Zelených v Brně Martin Ander. Letos strana, která utrpěla debakl v loňských sněmovních volbách, avšak v Brně patří tradičně mezi úspěšné, vsadila na ženu. Jasna Flamiková dříve pracovala jako ředitelka Nadace Veronica. Ve Straně zelených je od roku 2004, již třetí volební období je zastupitelkou městské části Brno-střed.

Petr Hladík (KDU-ČSL)

Petr Hladík patří mezi talentované nastupující politiky. Pokud neudělá fatální chybu, je skoro jisté, že o něm v budoucnu uslyšíme nejen v souvislosti s komunální politikou. Již v končícím volebním období působil na pozici náměstka primátora Vokřála, v letech 2015 až 2016 byl místostarostou Brna-sever. Pokud jde o lidovce, je člen celostátního výboru. V minulosti také jeden čas vedl mládežnickou organizaci KDU-ČSL Mladé lidovce.

Tomáš Koláčný (Piráti)

Také Tomáš Koláčný je součástí současného vedení města. Před čtyřmi lety v Brně Piráti kandidovali spolu s Žít Brno. Letos jdou do voleb poprvé samostatně a cíle nemají zrovna malé. Vyloučit nelze druhé nebo třetí místo a zisk okolo patnácti procent hlasů. Koláčný je zastupitelem od roku 2014, V červnu 2016 byl zvolen do Rady města Brna jako Radní pro oblast otevřenosti města a participace obyvatel.

Oliver Pospíšil (ČSSD)

Sociální demokraté letos vsadili na zkušeného Olivera Pospíšila, který na pozici lídra nahradil dnes už poslance a místopředsedu strany Romana Onderku. Pospíšil je členem ČSSD od roku 1995, poprvé byl zastupitelem zvolen v roce 1998, a to v městské části Brno-Řečkovice a Mokrá Hora. Do velkého brněnského zastupitelstva byl poprvé zvolen v roce 2002, v letech 2006 až 2014 navíc byl náměstkem primátora Onderky.

Petra Quittová (STAN)

STAN do voleb vysílá nestranickou kandidátku a stávající místostarostku Brna Černovic Petru Quittovou, která má podobně jako Vaňková letité zkušenosti z komunální politiky. Nadto se svého času angažovala ve Věcech veřejných, byla dokonce jejich místopředsedkyní. Starostové a nezávislí v končícím volebním období součástí zastupitelstva nebyli, navíc kandidují třeba na rozdíl od Prahy samostatně. Bude tedy zajímavé sledovat, kolik voličů se jim nakonec podaří oslovit.

Martin Říha (KSČM)

Lídrem komunistů je letos v Brně Martin Říha, který pracoval jako stavební technik a později jako vykonavatel soudního exekutora. Nyní je předsedou brněnské organizace KSČM. Mezi své priority řadí posílení a rozvoj městské hromadné dopravy a výstavbu dostupných obecních bytů pro mladé rodiny a seniory.

Vlastimil Válek (TOP 09)

Poslanec Vlastimil Válek se politice věnoval krátce už v čase Občanského fóra. Pak se dlouhé roky věnoval výhradně své profesi lékaře. Do politiky se vrátil v roce 2010, kdy se v městské části Brno-Líšeň stal zastupitelem za TOP 09. V letech 2012 a 2016 byl i jihomoravským krajským zastupitelem. Vedle lékařské profese se věnuje pomoci zrakově postiženým – pravidelně spoluorganizuje Běhy radiologů pro Světlušku. V minulosti působil v mezinárodní organizaci Červený kříž.

Markéta Vaňková (ODS)

Skandály ještě pořád zatížená ODS v Brně vsadila na novou tvář. Navíc ženu. A přestože je Markéta Vaňková širší veřejnosti prakticky neznámá, jde o relativně zkušenou komunální političku. Od roku 2002 dodnes je členkou zastupitelstva městské části Brno-střed, v letech 2006 až 2010 byla navíc zastupitelkou na magistrátu a členka rady městské části Brno-střed. Od roku 2016 je navíc krajskou zastupitelkou.

Petr Vokřál (Hnutí ANO)

Pokud platí, že je Andrej Babiš ve většině měst personálně v úzkých, o Brnu to říct nelze. Také proto je Petr Vokřál již místopředsedou jeho hnutí. Post primátora letos obhajuje, a pokud se proti němu po volbách nespojí všichni ostatní, je skoro jisté, že ho také obhájí. Jeho hnutí ANO je totiž v Brně jednoznačným favoritem letošních komunálních voleb.

Kompletní seznam všech kandidátů do čela Brna si můžete prohlédnout zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud