Volby 2018 | Praha: kandidáti na primátora v komunálních volbách 2018 | info.cz

Články odjinud

Porodník, učitelka nebo podnikatel? Tito lidé se utkají o křeslo pražského primátora

Začátkem října budou Češi volit nová obecní zastupitelstva. Z hlasování vzejdou i noví starostové a primátoři. Tito budou 5. a 6. října 2018 soupeřit o přízeň voličů v Praze.

Jan Čižinský (Praha Sobě)

Jan Čižinský byl původně členem KDU-ČSL. Za lidovce byl zvolen před čtyřmi roky do pražského zastupitelstva a loni na podzim do poslanecké sněmovny. Do letošních komunálních voleb se ale rozhodl jít s občanskou kandidátkou Praha Sobě a členství v partaji proto pozastavil. Chce letos zopakovat úspěch, který s občanskou kandidátkou. zaznamenal v posledních volbách do zastupitelstva městské části Praha 7, kdy se stal starostou.

Zdeněk Hřib (Piráti)

Kandidát Pirátů prozatím příliš velké zkušenosti z politiky nemá. Odkazuje ale na své znalosti z řízení obecně prospěšné společnosti Institut pro aplikovaný výzkum, edukaci a řízení ve zdravotnictví. Byl členem několika pracovních skupin k tématům informatiky, kvality a efektivity služeb na úrovni ministerstva, Světové zdravotnické organizace a EU. Je členem správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny za Českou pirátskou stranu.

Jakub Landovský (ČSSD)

Sociální demokracie postavila do čela kandidátky současného náměstka na ministerstvu obrany Jakuba Landovského. Od roku 2000 působil na ministerstvu zahraničních věcí, kde spolupracoval mimo jiné s Jiřím Dienstbierem st. V letech 2007 až 2010 vypracovával analýzy pro předsedu zahraničního výboru sněmovny. Na ministerstvu obrany se stal náměstkem pro řízení sekce obranné politiky a strategie za ministra Martina Stropnického (ANO), pokračoval ve svém úřadu za Karly Šlechtové (za ANO) a nyní za Lubomíra Metnara (za ANO).

Jiří Pospíšil (TOP09)

Jiří Pospíšil se pohybuje v politice už téměř dvacet let, v letech 2002 až 2014 jako poslanec. Od roku 2010 působil čtyři roky jako místopředseda ODS. V současnosti vede TOP 09. Před čtyřmi lety byl zvolen za tuto stranu do Evropského parlamentu. Má také ministerské zkušenosti: konkrétně z vlády Mirka Topolánka a Petra Nečase, kdy vedl resort spravedlnosti.

Marta Semelová (KSČM)

Komunisté v Praze nasazují svou známou tvář a zastánkyni konzervativního až stalinistického křídla strany Martu Semelovou. V letech 2010 až 2017 byla poslankyní za KSČM. Pracovala jako učitelka na prvním stupni základní školy, je předsedkyní klubu KSČM v pražském zastupitelstvu. Kontroverze vyvolala svými postoji obhajujícími Klementa Gottwalda. Zpochybňuje také, že byla výpověď Milady Horákové vynucena. Okupaci v roce 1968 označuje za internacionální pomoc.

Bohuslav Svoboda (ODS)

Kandidát ODS už zkušenosti s řízením Prahy má. Metropoli vedl jako primátor v letech 2010 až 2013, nejprve v koalici se sociálními demokraty, později s TOP 09. V současnosti je poslancem. Působí také jako lékař v oblasti gynekologie a porodnictví. V letech 1990 až 2011 byl přednostou Gynekologicko-porodnické kliniky 3. lékařské fakulty UK, stál také v čele České lékařské komory.

Petr Stuchlík (ANO)

Kandidátku ANO měl vést podle rozhodnutí pražské organizace poslanec a pražský zastupitel Patrik Nacher. Předseda Andrej Babiš se ho ale rozhodl na poslední chvíli vyměnit za podnikatele Petra Stuchlíka. Ten spoluzakládal a vlastnil finančně poradenskou společnost Fincentrum. Před několika dny firmu prodal. Už dříve se zbavil podílu ve firmě Fair Credit, která poskytuje půjčky s vysokým úrokem.

Kompletní seznam všech kandidátů do čela pražského magistrátu naleznete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud