Karel Gott zemřel | info.cz

Články odjinud

Zemřel Karel Gott. Ikoně české pop music bylo osmdesát let

Ve věku 80 let v kruhu své rodiny zemřel v úterý krátce před půlnocí zpěvák Karel Gott. Jedna z nejvýraznějších tváří české i československé pop music prohrála boj s akutní leukémií. Gott slavil úspěch nejen v 60. a 70. letech, které přály malým hudebním divadlům, ale také v porevoluční době, kdy byl schopen vyprodat velké sportovní haly. 

Pěveckou dráhu nastartoval Karel Gott v roce 1958, tehdy totiž dokázal zvítězit v soutěži amatérských zpěváků. Časté vystupování se mu ale postupem času začalo křížit s běžným zaměstnáním a o dva roky později se rozhodl odejít z ČKD.

Rok 1962 byl pro začínajícího zpěváka přelomový, díky angažmá v divadle Semafor a písni Až nám bude dvakrát tolik se katapultoval na vrchol hitparády. Hned o rok později si na své konto připsal hit Oči má sněhem zaváté a poprvé ovládl anketu Zlatý slavík, ve které s přestávkami kraluje dodnes.

Po odchodu ze Semaforu založil s bratry Štaidlovými scénu Apollo, ta ale vydržela pouhé dva roky a Karel Gott přijal sedmiměsíční angažmá v Las Vegas. Díky populární soutěži Eurovision Song Contest, ve které v roce 1968 reprezentoval Rakousko s písní Tausend Fenster a umístil se na 13. místě, se stal nesmírně populární v německy mluvících zemích.

Kromě sólové dráhy se Gott proslavil i díky filmové hudbě. V zahraničí je známá především úvodní znělka animovaného seriálu Včelka Mája, u nás je Gottovo jméno spojeno především s pohádkou Tři oříšky pro popelku nebo s filmem Limonádový Joe aneb Koňská opera.

Karel Gott se ale v průběhu své kariéry vyprofiloval i jako herec. Už v roce 1964 přijal roli v hudebním filmu Kdyby tisíc klarinetů. O deset let později si zahrál ve filmu Hvězda padá vzhůru a v roce 2001 se objevil v roli Lucifera v pohádce Z pekla štěstí 2.

V 80. letech dosáhla Gottova kariéra vrcholu, vystupoval nejen v Československu a Sovětském svazu, ale v podstatě po celé Evropě. Koncem tohoto období už si ale musel zvykat na sílící konkurenci. Přestal usilovat o nadměrnou popularitu a přizpůsobil tomu i svůj repertoár.

V roce 1990 se dokonce rozhodl, že s pěveckou kariérou skončí, ještě před tím ale uspořádal turné, které ho vrátilo zpět na výsluní. O dva roky později vydal album Když muž se ženou snídá, které se stalo nejprodávanějším hitem roku. Jeho zdaleka nejprodávanější deskou v Československu se ale stala ta s názvem Vánoce ve zlaté Praze z roku 1969. Celosvětově prodal na 30 milionů kusů hudebních nosičů.

Na podzim roku 2015 mu lékaři diagnostikovali nádorové onemocnění mízních uzlin, o půl roku později ale média oznámila, že nad zhoubnou chorobou zvítězil. V září letošního roku však Gott oznámil, že bojuje s akutní leukémií a jeho stav je vážný. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud