Festival Karlovy Vary 2019 | Vstupenky, filmy, hosté a vše důležité o KVIFF | info.cz

Články odjinud

Karlovarský filmový festival nabídne divákům dvě stovky filmů i oscarové hvězdy

Blíží se 54. ročník filmového festivalu v Karlových Varech. Na přelomu června a července nabídne největší česká filmová přehlídka řadu snímků z celého světa, ale opět také exkluzivní hosty a filmové tvůrce. Co byste o Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary (KVIFF) měli vědět?

Karlovy Vary festival 2019

Soutěžní přehlídka filmů se uskuteční od 28. června do 6. července 2019. Hlavním městem festivalu jsou Karlovy Vary. Snímky se budou promítat v celkem 13 sálech, šest z nich je přímo v Hotelu Thermal. Jde už o 54. ročník festivalu, který se s krátkými přerušeními koná už od roku 1946.

Prezidentem festivalu je herec Jiří Bartoška a uměleckou poradkyní Eva Zaoralová, kteří jsou ve vedení KVIFF již od počátku devadesátých let. Festivalu se pravidelně účastní filmoví tvůrci, kteří většinou přijíždí proto, aby uvedli své nové snímky.

V poslední den festivalu se udílejí ceny v několika kategoriích. Soutěžit v nich mohou filmy, které byly vyrobeny po 1. lednu předcházejícího roku. Přímý přenos z vyhlášení cen tradičně vysílá Česká televize.

Karlovy Vary festival 2019: vstupenky

Vstupenky na festival, respektive na konkrétní filmy, můžete pořídit předem, ale i přímo na místě. Možností je několik a liší se dle toho, zda je vaším zájmem zhlédnout co nejvíc snímků, nebo máte chuť vidět třeba jen jeden film denně.

Festival Passy jsou výhodné vstupenky, v jejichž ceně jsou až tři vstupenky denně na tři různá festivalová představení. Vstupenky je možné rezervovat pomocí SMS a držitelé passů se mohou také účastnit tiskových konferencí v Hotelu Thermal a KVIFF Talks. Festival Pass stojí na jeden den 250 korun (pro studenty, důchodce a ZTP 200 korun), na tři dny 600 korun (450 korun), na pět dní 850 korun (600 korun) a na celý festival 1 200 korun (900 korun).

Vstupenky je ale možné kupovat i jednotlivě. V tom případě stojí lístek na jedno promítání 80 korun (60 korun). Je ovšem možné kupovat vstupenky vždy jen na promítání v ten den, nebo na den následující. Například 30. června si můžete koupit vstupenku na film, který se promítá 30. června a 1. července.

Podrobné informace o festivalu v Karlových Varech naleznete zde>>>

Karlovy Vary festival 2019: filmy

Na přehlídce se představí zhruba 200 snímků od celovečerních kusů až po krátké několikaminutové filmy. Festival zahájí v pátek 28. června snímek Po svatbě s Julianne Moorovou a zakončí ho 6. července film Late Night s Emmou Thompsonovou.

V hlavní soutěži se o cenu utká celkem 12 snímků. Česká republika o Křišťálový glóbus zabojuje se snímkem režiséra Marko Škopa Budiž světlo, který vznikl v koprodukci se Slovenskou republikou. Celkem budou na festivalu k vidění čtyři desítky českých (a československých) filmů, včetně už kultovního Kouře, nebo Pějme píseň dohola. Premiéru bude mít digitálně restaurovaná verze Spalovače mrtvol.

Návštěvníci se ale mohou těšit i na filmy z Alžírska, Uruguaye nebo Japonska. Celkem se na festivalu představí tvorba z 60 zemí.

Karlovy Vary festival 2019: hosté

Festival patří dle mnohých k nejlepší filmové přehlídce střední a východní Evropy. O tom svědčí i každoroční účast filmových hvězd, které přijíždějí osobně uvést své snímky. Letos se do Varů podívá oscarová herečka Julianne Moorová se scénáristou a režisérem Bartem Freundlichem, kteří představí svůj film Po svatbě.

Hostem slavnostního zahájení bude také herec Billy Crudup. Herečka Patricia Clarkson, která letos obdržela Zlatý Glóbus na seriál Ostré předměty, na zakončení festivalu převezme cenu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Už podruhé se také festivalu zúčastní také Casey Affleck, který uvede svůj film Světlo mého života, který si sám napsal, režíroval, produkoval a zahrál si v něm hlavní roli.

Hosty festivalu v minulosti byli například Claudia Cardinalová, Robert De Niro, Leonardo DiCaprio, Scarlett Johanssonová, John Malkovich nebo Richard Gere.

Jaké celebrity navštíví letos festival? Informace o hostech i kompletním programu najdete zde>>>

Karlovy Vary festival 2019: ceny

Filmové poroty udělí ceny v několika klasických filmových kategoriích jako cenu za režii, mužský a ženský herecký výkon a řadu zvláštních uznání. O některých oceněních je ale jasno už i nyní.

Herečka Julianne Moorová převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii stejně jako její kolegyně Patricia Clarkson. Kameraman Vladimír Smutný převezme Cenu prezidenta karlovarského festivalu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud