Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čechy čeká několikaletý volební maraton. K urnám nebudou muset až v roce 2027

Čechy čeká několikaletý volební maraton. K urnám nebudou muset až v roce 2027

Sotva si Češi zvolili nové složení sněmovny a nového prezidenta, už by se mohli chystat na nové volby. V následujících osmi letech budou muset obyvatelé Česka k volebním urnám minimálně jednou ročně. Až do roku 2027 tak obyvatele čeká volební maraton.

V říjnu 2017 si Češi zvolili nové poslance. V lednu 2018 pak vybrali na dalších pět let také prezidenta. K urnám znovu zamíří zase na podzim. Volit budou na další čtyři roky zastupitele svých obcí. Komunální volby budou navíc v některých okrscích spojené s dvoukolovými volbami do Senátu. Zde je přehled dalších voleb v následujících letech:

V roce 2019 se uskuteční volby do Evropského parlamentu.

Nové senátory a také krajské zastupitele budou Češi volit v roce 2020.

V roce 2021 by se měly konat volby do Poslanecké sněmovny. Samozřejmě pouze za předpokladu, že se ještě před tímto datem neuskuteční předčasné volby, které by termín posunuly.

Jako každý sudý rok se i v roce 2022 budou Češi volit část senátorů. Také budou hlasovat o obecních zastupitelích.

V roce 2023 vystřídá Miloše Zemana na Hradě nový prezident.

Víte, za jakých okolností by se mohlo stát, že Miloš Zeman svůj mandát nedokončí? Čtěte zde>>>

Dalším volebním „super rokem“ bude rok 2024. Volit se budou senátoři, zastupitelé krajů a europoslanci.

Pokud do ustáleného systému nějak nezasáhnou předčasné volby, vyberou obyvatelé v roce 2025 nové poslance.

V roce 2026 se volba senátorů spojí pravděpodobně s hlasováním o obecních zastupitelích.

Pokud se v průběhu těchto následujících osmi let nebudou konat předčasné volby, které by systém ovlivnily, bude rok 2027 prvním po dlouhé době, kdy Češi nebudou muset k volebním urnám.

Co smíte a nesmíte u volebních uren? Selfíčko projde, triko s politickou agitkou nechte doma. Podrobnosti čtěte zde>>>

Komunální volby se blíží. Podrobnosti čtěte zde>>>

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1