Volby 2018 | Komunální volby 2018 - jak volit? Pozor, systém je odlišný od ostatních voleb! | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Komunální volby 2018 - jak upravit volební lístek

Komunální volby 2018 - jak upravit volební lístek

V parlamentních volbách mohou voliči své favority kroužkovat, při komunálních volbách se ale křížkuje. Možností, jak označit volební lístek, je několik a značně se liší od označování u jiných voleb. Je totiž možné udělit tolik hlasů, kolik je ve městě zastupitelů.

Systém hlasování v komunálních volbách popisuje zákon č. 491/2001 Sb. Způsoby, jak volit, si ukážeme na příkladu města, které má 25 zastupitelů.

Volíte jednu stranu

Nemáte žádné konkrétní favority a souhlasíte s lídrem kandidátky. V tom případě označíte křížkem jednu stranu a vašich „25 hlasů“ dostane prvních 25 lidí na kandidátce.

Chcete zvolit jednu stranu, ale nesouhlasíte s lídrem kandidátky

Pokud chcete své hlasy dát kandidátům jedné strany, ale nesouhlasíte s jejím lídrem, můžete křížkovat v rámci strany jednotlivé kandidáty. Pozor, není nutné křížkem označit celou stranu, označujete jen jednotlivé kandidáty v maximálním počtu podle počtu zastupitelů ve vaší obci, v našem modelovém příkladu tedy můžete udělit maximálně 25 křížků. Pokud jich v rámci jedné strany dáte méně a jiné kandidáty z dalších stran neoznačujete, vaše zbylé hlasy propadají, křížky platí.

Chcete zvolit různé kandidáty z různých stran

Pokud nechcete volit stranu, ale osobnosti, které kandidují za různé subjekty, můžete křížkem označovat i kandidáty napříč stranami. Opět platí, že můžete udělit maximálně tolik křížků, kolik je v obci zastupitelů. V našem modelovém případě tak můžete označit až 25 osobností. Pokud jich označíte méně, tyto vaše hlasy propadají, křížky ale platí.

Chcete zvolit jednu stranu a několik osobností z dalších stran

Pokud fandíte jedné politické straně, ale zároveň byste v zastupitelstvu chtěli i zástupce z jiných subjektů, můžete tímto způsobem také hlasovat. V jiných stranách označíte jednotlivce, které chcete podpořit, a křížkem pak vaši oblíbenou stranu. Rozdělení hlasů bude následovné: pokud v našem modelovém případě označíte pět osobností, dáte každé hlas. Vašich zbylých 20 hlasů se pak odshora rozdělí straně, kterou jste označili jako celek.

Kdy je hlas neplatný

Důležité je při udělování preferenčních hlasů neudělat chybu, která by volbu zneplatnila. Není možné například označit křížkem dvě politické strany. Hlasování je také neplatné, pokud volič označí více kandidátů, než je volených míst v zastupitelstvu. V tom případě propadají všechny hlasy.

Vše komunálních volbách se dozvíte také zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Komunální volby 2018

Termín Jak volit Volby do Senátu

5. a 6. října 2018 se uskuteční v Česku volby do obecních zastupitelstev. Primátory, starosty a radní budou Češi moci vybírat pouze v místě svého trvalého bydliště. Systém voličských průkazů v komunálních volbách nefunguje. 

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.