Volby 2018 | Komunální volby 2018 - jak volit? Pozor, systém je odlišný od ostatních voleb! | info.cz

Články odjinud

Komunální volby 2018 - jak upravit volební lístek

V parlamentních volbách mohou voliči své favority kroužkovat, při komunálních volbách se ale křížkuje. Možností, jak označit volební lístek, je několik a značně se liší od označování u jiných voleb. Je totiž možné udělit tolik hlasů, kolik je ve městě zastupitelů.

Systém hlasování v komunálních volbách popisuje zákon č. 491/2001 Sb. Způsoby, jak volit, si ukážeme na příkladu města, které má 25 zastupitelů.

Volíte jednu stranu

Nemáte žádné konkrétní favority a souhlasíte s lídrem kandidátky. V tom případě označíte křížkem jednu stranu a vašich „25 hlasů“ dostane prvních 25 lidí na kandidátce.

Průběžné výsledky voleb, zajímavosti a komentovaný přímý přenos sledujte zde>>>

Chcete zvolit jednu stranu, ale nesouhlasíte s lídrem kandidátky

Pokud chcete své hlasy dát kandidátům jedné strany, ale nesouhlasíte s jejím lídrem, můžete křížkovat v rámci strany jednotlivé kandidáty. Pozor, není nutné křížkem označit celou stranu, označujete jen jednotlivé kandidáty v maximálním počtu podle počtu zastupitelů ve vaší obci, v našem modelovém příkladu tedy můžete udělit maximálně 25 křížků. Pokud jich v rámci jedné strany dáte méně a jiné kandidáty z dalších stran neoznačujete, vaše zbylé hlasy propadají, křížky platí.

Chcete zvolit různé kandidáty z různých stran

Pokud nechcete volit stranu, ale osobnosti, které kandidují za různé subjekty, můžete křížkem označovat i kandidáty napříč stranami. Opět platí, že můžete udělit maximálně tolik křížků, kolik je v obci zastupitelů. V našem modelovém případě tak můžete označit až 25 osobností. Pokud jich označíte méně, tyto vaše hlasy propadají, křížky ale platí.

Jak a kdy volit ve volbách do Evropského parlamentu? Návod naleznete zde>>>

Chcete zvolit jednu stranu a několik osobností z dalších stran

Pokud fandíte jedné politické straně, ale zároveň byste v zastupitelstvu chtěli i zástupce z jiných subjektů, můžete tímto způsobem také hlasovat. V jiných stranách označíte jednotlivce, které chcete podpořit, a křížkem pak vaši oblíbenou stranu. Rozdělení hlasů bude následovné: pokud v našem modelovém případě označíte pět osobností, dáte každé hlas. Vašich zbylých 20 hlasů se pak odshora rozdělí straně, kterou jste označili jako celek.

Kdy je hlas neplatný

Důležité je při udělování preferenčních hlasů neudělat chybu, která by volbu zneplatnila. Není možné například označit křížkem dvě politické strany. Hlasování je také neplatné, pokud volič označí více kandidátů, než je volených míst v zastupitelstvu. V tom případě propadají všechny hlasy.

Vše komunálních volbách se dozvíte také zde>>>

Online výsledky voleb můžete sledovat zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud