Londýn: zajímavosti a památky, které vám nesmí ujít | info.cz

Články odjinud

Co vidět v Londýně: Návštěvy památek si zaplaťte předem a nezapomeňte na trhy v Notting Hill

Hlavní město Velké Británie má určitě co nabídnout, historií totiž sálá na každém kroku. Kromě památek ale můžete obdivovat například trhy s nezapomenutelnou atmosférou, moderní umění nebo architekturu. Na která místa byste v Londýně rozhodně zavítat?

Pohyb po historické části Londýna můžete zvládnout pěšky, navíc tím ušetříte poměrně dost peněz. Londýnská hromadná doprava totiž nepatří k těm nejlevnějším. Jestli se bez občasného svezení přece jen neobejdete, pořiďte si takzvanou Oyster card, můžete si ji pořídit přes internet nebo rovnou v metru. Kromě podzemky platí samozřejmě i v legendárních dvoupodlažních červených autobusech. Dbát musíte i na správné použití karty, v metru ji musíte během cesty vytáhnout hned dvakrát - jednou při nástupu a podruhé, když z metra odcházíte. V autobusech naopak stačí kartu ke speciální čtečce přiložit jen jednou. 

Buckinghamský palác

Buckinghamský palác je jedno z míst, které při návštěvě Londýna opravdu vynechat nesmíte. Už jen kvůli tomu, kolikrát jste ho viděli v televizi nebo na displeji svého chytrého telefonu. Pokud budete mít štěstí a usurpujete si pro sebe kousek místa jen několik centimetrů za mřížovým plotem, budete mít krásný výhled na střídání stráží. Jestli se ale v den, kdy se k paláci chystáte, vůbec koná, si raději zjistěte předem. Když si budete chtít Buckinghamský palác prohlédnout nejen zvenčí, můžete si rezervovat vstupenky na internetu, za základní vstupné zaplatíte 24 liber.

The London Eye

Jednu z nejvyšších budov Evropy můžete navštívit také. Na samotný vrchol mrakodrapu The Shard (Střep) architekta Renza Piana, který měří více než 300 metrů, vás vyveze dvojice výtahů, které dosahují rychlosti až 6 metrů za sekundu, takže žvýkačky a bonbony s sebou, ať vám nezalehnou uši. V 68. a v 72. patře si pak můžete vychutnat výhled na celý Londýn, při dobré viditelnosti totiž dohlédnete až do vzdálenosti 65 kilometrů. Západ slunce si pak můžete zpříjemnit i sklenkou vína, turistům je totiž k dispozici restaurace a obchod se suvenýry. Výhodné je koupit si vstupenky předem přes internet, zaplatíte za ně totiž o více než 5 liber méně, na místě pak stojí 30 liber.

Londýnský mrakodrap Shard. autor: Jiří Lach

Jestli nechcete minout nejnavštěvovanější atrakci Londýna, nechte se svést světoznámým „Londýnským okem“. Opět je výhodnější pořídit si lístek s předstihem, hlavně kvůli sáhodlouhým frontám, a je jen na vás, jakou z variant si zvolíte. Ta nejdražší vás okamžitě dostane před první kabinu, které se otevřou dveře, díky další alespoň předběhnete primární frontu na zakoupení lístku. 

Westminsterské opatství a Big Ben

Westminsterské opatství je místem, kde se odehrávají korunovace a svatby britské královské rodiny a rozhodně patří k místům, které stojí za návštěvu. V letní sezóně je možné katedrálu navštívit od pondělí do soboty, poslední prohlídka se ale koná v půl čtvrté odpoledne, v sobotu pak už ve tři. Opět je výhodnější zakoupit si vstupenky předem, vyhnete se opravdu nekonečným frontám.

Navzdory tomu, že Big Ben neboli hodinová věž britského parlamentu patří mezi ikonické stavby Londýna, v současnosti se budete muset smířit s tím, že ho uvidíte jen zvenčí. Kvůli rekonstrukci si na jeho prohlídku budete muset počkat až do roku 2021.

Notting Hill A China Town

Místo, kde se nikdo před světem neuzavře, je China Town v části města zvané Soho. Po procházce úzkými uličkami, kde na každém rohu číhá restaurace, určitě nezůstanete hladoví.

Stejně tak, pokud se vydáte do západní čtvrti Londýna zvané Notting Hill. Milovníky nakupování a ledabylého potulování se mezi stánky určitě učaruje Portobello Road, kde se konají nejvyhlášenější trhy v Londýně. Ideálním časem k návštěvě je sobotní dopoledne, právě tehdy tu narazíte na trh se starožitnostmi, pokud ale nemáte rádi davy lidí, určitě vás toto místo ohromí i v méně frekventované dny. Ulici totiž lemuje spousta kouzelných kaváren, stylových obchodů a cukráren.

Muzea a galerie

Dobrou zprávou je, že státní muzea v Londýně můžete navštívit zdarma. V Národní galerii na Trafalgarském náměstí se můžete pokochat díly Augusta Renoira, Vincenta van Gogha nebo Michelangela. Bez placení můžete zavítat i do Přírodopisného muzea.

Jestliže vás láká moderní umění, zavítejte do Tate Modern. Speciální výstavy si sice musíte zaplatit, ale základní vstup je také zdarma a k vidění toho určitě nebude málo.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.