Madrid: Zajímavosti a památky, které by vám neměly ujít v hlavním městě Španělska | info.cz

Články odjinud

Co vidět v Madridu: Začněte s uměním ve slavném muzeu Prado, na churros ani fotbal ale nezapomeňte

Španělská metropole láká opravdu davy turistů, kteří touží vidět co nejvíce z klasické španělské kultury, umění nebo architektury. A to včetně fotbalu nebo koridy. Která místa nesmíte při návštěvě Madridu minout?

Madrid je hlavním městem Španělska teprve od poloviny 16. století, proto nečekejte, že narazíte na malebné středověké uličky, kde se schováte před poledním žárem, ba naopak, těšte se spíše na monumentální architekturu, která vás ohromí spíše svou velkorysostí.

Královský palác 

Palacio Real de Madrid neboli Královský palác je oficiálním sídlem španělského panovníka. S více než 3400 místnosti, ve kterých mimo jiné najdete spousty uměleckých a historických sbírek, se navíc řadí mezi nejrozlehlejší podobná sídla Evropy.

Od dubna do září si můžete jednotlivé výstavy prohlédnout od 10 do 20 hodin, za základní vstupné zaplatíte 10 euro. Do rozsáhlého parku, ve kterém určitě najdete klidné útočiště a prostor pro romantickou procházku, je ale vstup zdarma.

Botanická zahrada

Navštívit můžete také největší park Španělska. V proslulém parku de Retiro se můžete svést na vypůjčené loďce. Vedle parku de Retiro najdete botanickou zahradu Real Jardín Botanico, za vstup zaplatíte 5 eur a pokud milujete květiny, zcela jistě si tam přijdete na své.

Prado Panteón de Goya

Prado patří k nejznámějším a nejdůležitějším muzeím světa, a proto byste jeho návštěvu určitě neměli vynechat. Najdete zde díla Rubense, Picassa, Rafaela, Bosche, Tiziana, Goyi, Botticelliho, Dürera a spousty dalších. V Pradu vás základní vstupné vyjde na 15 eur, výhodou ale je, že lístky jde koupit i přes internet přímo na stránkách muzea, tím pádem se můžete vyhnout případným frontám.

Panteón de Goya

Za jedním ze slavných mistrů se můžete vypravit i do nenápadné stavby na břehu řeky Manzanares. Francisco Goya ji vyzdobil freskami, které znázorňují příběh sv. Antotína z Padovy. Začátkem 20. století byly do kaple převezeny Goyovy ostatky, hned vedle oltáře tak narazíte na jeho hrob.

Do Plaza de Toros za koridou

Ač se podle některých jedno o velmi krutý zvyk, ke Španělsko chtě nechtě prostě patří. Historie býčích zápasů sahá až do minojské kultury, na Pyrenejském poloostrově se začaly praktikovat až kolem prvního století. Dnešní podobu začaly získávat ale až v období renesance.

Jednu z největších arén světa si můžete jen prohlédnout nebo navštívit tamní muzeum. Pokud ale nepatříte k odpůrcům koridy, můžete na Plaza de Toros de Las Ventas zhlédnout velmi výjimečné představení s těmi nejlepšímu matadory světa.

Churros, jamón a fotbal

K cestování patří samozřejmě i dobré jídlo. Milovníci sladkého nepochybně ocení místní specialitu zvanou churros. Tedy smažené tyčinky z kynutého těsta sypané cukrem, které se zpravidla podávají s horkou hustou čokoládou. V Madridu se seženete téměř na každém rohu, kousek od Královského paláce je ale prodávají ve dne v noci, Chocolatería San Ginés má totiž otevřeno 24 hodin denně.

Za jídlem se ale vydejte i jinam. Například na slavnou tržnici Mercado de San Miguel nedaleko náměstí Plaza Mayor. Nečekejte ale hory ovoce, zeleniny a ryb, spíš se připravte na hotové tapas, od kterých se neodtrhnete.

Sportovní fanoušci by si zcela jistě neodpustili, kdyby propluli Madridem bez toho, aby nezavítali alespoň do blízkost světoznámého Estadio Santiago Bernabéu – tedy domácímu stadionu Realu Madrid. Fotbalový stadion můžete navštívit i v době, kdy se po trávníků prohání jen údržbáři. Bude vás to ale stát 18 eur. Nejlevnější vstupenky na ligový zápas pak seženete za 45 euro. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.