Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

10 nejdražších hotelů na světě

10 nejdražších hotelů na světě

Hotel, kde jste ubytovaní, hraje velkou roli, když cestujete. Pokud není jeho kvalita dle vašich představ, těžko bude váš výlet nezapomenutelný. Cenu za noc určuje mnoho faktorů. Vybavení pokoje, lokalita, zázemí pro hosty. Podívejte se na 10 nejdražších hotelů na světě. 

1) Lover's Deep British Submarine Hotel, Svatá Lucie

150 000 dolarů/noc

Lover's Deep British Submarine HotelLover's Deep British Submarine Hotelautor: Strongestinworld.com

Nejdražším hotelem na světě je Lover's Deep British Submarine Hotel. Nachází se v blízkosti korálového útesu u pobřeží ostrova Svatá Lucie. Za 150 tisíc dolarů na noc se vám dostane poklidného spánku v hlubinách oceánu. 

2) Hotel President Wilson, Švýcarsko (královské apartmá)

65 000 dolarů/noc

Královské apartmá v tomto švýcarském hotelu je vůbec největším na světě. Hosté mají k dispozici hned 12 pokojů. Nechybí ani místnost s kulečníkem, piano, knihovna a soukromá posilovna.

3) Four Seasons Hotel, New York (Ty Warner Penthouse Suite)

45 000 dolarů/noc

Jeden z nejlepších a nejdražších hotelů v USA. Krásně zařízené pokoje s obrovskými lustry a 360 stupňový výhled jsou samozřejmostí, pokud jste ochotni zaplatit 45 000 dolarů za noc.

4) Raj Palace Hotel, Indie (prezidentské apartmá)

43 000 dolarů/noc

Raj Palace HotelRaj Palace Hotelautor: Raj Palace Hotel

Raj Palace je nejdražší hotel v Asii. Luxusní prezidentské apartmá má téměř 1500 metrů čtverečních. Apartmá je vyzdobeno zlatem a luxusními zrcadly.

5) Laucala Island Resort, Fiji (Hiltop Estate Owner's Accommodation)

40 000 dolarů/noc

Fiji definitivně patří k jednomu z nejluxusnějších exotických míst, kde můžete strávit dovolenou. Abyste se zde mohli ubytovat, nestačí vám jen 40 tisíc dolarů na noc. Vaši žádost musí schválit Dietrick Mateschitz, majitel vily a společnosti Red Bull.  

6) Grand Resort Lagonissi, Řecko (královská vila)

40 000 dolarů/noc

Grand Resort Lagonissi nabízí dvě královské ložnice, soukromého komorníka, řidiče limuzíny, krytý bazén, posilovnu a také parní lázeň. Hotel se nachází na pláži a můžete tak využít soukromého přístavu.

7) Grand Hyatt Cannes Hotel Martinez, Francie (Penthouse Suite)

37, 500 dolarů/noc

Grand Hyatt Cannes Hotel MartinezGrand Hyatt Cannes Hotel Martinezautor: Grand Hyatt Cannes Hotel Martinez

Toto luxusní apartmá se nachází v sedmém patře. Nechybí zde obývací pokoj, dvě ložnice, mramorová koupelna, jídelna a vířivka. Kromě toho si hosté mohou vychutnat nádherný výhled na Cannes.

8) Las Vegas Hotel, USA (Hugh Hefner Sky Villa)

35, 450 dolarů/noc

Tato luxusní vila má rozlohu 836 metrů čtverečních a nachází se v šestém patře Las Vegas Hotelu. K dispozici je to nejlepší vybavení – profesionální stůl na poker, krytý bazén, vodopád a dvě královské ložnice.

9. Cala di Volpe Hotel, Itálie (prezidentské apartmá)

32, 750 dolarů/noc

Jedno z nejdražších prezidentských apartmá v Evropě se nachází na ostrově Sardinie. Patří k němu tři ložnice, posilovna, bazén a solárium.

10. Hotel Plaza Athenee, Francie (královské apartmá)

27 000 dolarů/noc

 Hotel Plaza Athenee je jeden z nejdražších hotelů v Paříži. Z tohoto luxusního apartmá se vám naskytne výhled na Eiffelovu věž. Všechny pokoje jsou dekorované ve stylu Ludvíka XV.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1