Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

10 nejkouzelnějších středověkých měst v Evropě: je mezi nimi i jedno české

10 nejkouzelnějších středověkých měst v Evropě: je mezi nimi i jedno české

Po celé Evropě můžete objevit spoustu malebných středověkých míst, která na vás zapůsobí svou bohatou historií, ale i nezapomenutelnou architekturou. Uznávaný server TripAdvisor zveřejnil seznam deseti takových nejkrásnějších míst, která stojí za návštěvu. Do výběru se dostal i Český Krumlov.

Český Krumlov

V evropském měřítku patří Českokrumlovský hradní komplex mezi ty menší, u nás ale co do velikosti drží druhé místo, hned za Pražským hradem. Středověké centrum města, které je od roku 1992 zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, si můžete prohlédnout nejen na vlastních nohou. Pokud si v létě vypůjčíte loďku, nabídne se vám krásný pohled z meandru Vltavy.

Salamanca, Španělsko

V samotném srdci Španělska leží město s jednou z nejstarších univerzit v Evropě, jejíž historie sahá až do 11. století. Díky svým impozantním pískovcovým stavbám si vysloužilo i krásnou přezdívku – Zlaté město. Pokud sem zavítáte, nenechte se ohromit jen impozantní gotickou a barokní architekturou, dopřejte si klasickou pochoutku. Tou jsou bezpochyby sladké churros, podávané s hustou čokoládovou omáčkou.

Óbidos, Portugalsko

Středověké městečko Óbidos, které se nachází přibližně hodinu cesty od Lisabonu, vás ohromí svým hradem, ale i svým charakteristickým opevněním, které chrání celé historické centrum. Pokud při procházce po dlážděných křivolakých cestičkách narazíte na obchod nebo restauraci, který nabízí tradiční třešňový likér ginjinha, neváhejte a ochutnejte.

Radovljica, Slovinsko

Město na severozápadě Slovinska si dochovalo krásné historické centrum, to zdobí hlavně gotická a renesanční architektura. Nabízí ale i jinou krásu – velkolepý pohled na Julské Alpy. A možná i díky nim se může pochlubit největším počtem slunečních dnů v celém regionu.

Eguisheim, Francie

Jako vystřižená z pohádky. Alsaská vesnička ve východní Francii se může pochlubit nejen malebnými uličkami, ale také unikátní hrázděnou architekturou. To ale není vše, jednou z turistických atrakcí jsou zde hnízdící čápi a tou další je nepochybně i místní víno.

York, Velká Británie

Pokud se rozhodnete navštívit metropoli hrabství Yorkshire, rozhodně se nebudete nudit. Kromě druhé největší gotické katedrály v této části Evropy a jiných okouzlujících staveb se v centru města můžete projít po nejstarší nákupní ulici na starém kontinentu nebo navštívit největší železniční muzeum na světě. A pokud se rádi bojíte, určitě vás potěší, že York byl v roce 2002 označen jako nejstrašidelnější evropské město.

Hallstatt, Rakousko

O Hallstattu se říká, že je nejstarší stále obývaná vesnice v celé Evropě. Když se ji rozhodnete navštívit, odmění se vám těmi nejkrásnějšími výhledy. Ty si můžete užít i na vyhlídkové lodi, která vás proveze po přilehlém jezeře.

Gent, Belgie

Procházku historického centra ve městě Gent, které se proslavilo především díky středověké architektuře, si turisté opravdu užijí, od roku 1996 je totiž přístupné pouze pěším. Protože byl v historii Gent hlavně přístavním městem, je protkaný kanály, které stejně jako v nedalekých Bruggách vytváří jedinečné scenérie.

Hvar, Chorvatsko

Přesto, že je Hvar jednou z frekventovaných zastávek na trajektové lince, která dopravuje turisty ze Splitu do Dubrovníku, udržel si svou jedinečnou atmosféru. Krásu celého ostrova oceníte hlavně z výšky, stačí vystoupat ke starobylé pevnosti Španjol a Hvar, stejně jako přilehlé Paklené ostrovy máte jako na dlani.

Cinque Terre, Itálie

Skalnatá oblast Cinque Terre, která se na Italské riviéře je skutečným pokladem této oblasti a je také po právu zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Oblast sdružuje celkem pět obcí, které jsou charakteristické specifickými terasovitě umístěnými domy.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1