Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

10 nejlepších cviků na spálení kalorií

10 nejlepších cviků na spálení kalorií

Jak nejlépe spálit co nejvíce kalorií? Otázka, na kterou není úplně snadné odpovědět. Existuje spoustu faktorů, které je potřeba zvážit. Například potřeby vašeho těla, najít něco, co vás bude bavit a nepřestanete s tím hned po prvním týdnu, něco co není časově náročné.National Institutes of Health vypsal 36 populárních cviků na rychlé spálení kalorií. My vám přinášíme 10 nejlepších.

1) Běh (15 km)

BěhBěhautor: Shutterstock

Není nic lepšího než si jít zaběhat. Navíc je to skoro zadarmo. Potřebujete jen dobrou obuv. Vytrvalý běh je číslo jedna v boji s kaloriemi, spálíte jich přibližně 1074 za hodinu.

2) Skákání přes švihadlo

V těsném závěsu za běháním je skákání přes švihadlo. Další velmi jednoduchá a levná aktivita. 90kilový jedinec by měl díky švihadlu spálit 1073 kalorií za hodinu.

3) Taekwondo

Toto korejské bojové umění by vám mělo pomoci spálit až 937 kalorií za 60 minut.

4) Plavání

PlaváníPlaváníautor: Shutterstock

Není plavání jako plavání. Když ale budete plavat energicky a vytrvale, spálíte necelých 900 kalorií za hodinu.

5) Běh do schodů

Pátou nejlepší aktivitou v boji s kilogramy je běh do schodů. Pomůže vám spálit 819 kalorií za hodinu.

6) Běh (8 km)

Pokud se vám 15 km zdá jako velké sousto, zkuste uběhnout aspoň osm. Tímto kompromisem spálíte až 755 kalorií za hodinu.

7) Tenis

Tenis je velmi vyčerpávající aktivita. Běháním po kurtu tam a zpátky spálíte spoustu kalorií. 728 za hodinu, abychom byli přesní.

8) Vlajkový fotbal

Vlajkový fotbalVlajkový fotbalautor: Shutterstock

Že jste o vlajkovém fotbalu nikdy neslyšeli? Nejde o nic těžkého. Vlajkový fotbal má stejná pravidla jako americký fotbal. Je zde pouze jediný rozdíl a to, že hráči musí soupeřům ukrást vlajku, kterou mají většinou za páskem nebo v kapse. Tento kontaktní sport vám pomůže spálit až 728 kalorií za hodinu.

9) Basketbal

Basketbal je velmi populárním sportem a také dalším skvělým způsobem, jak spálit uspokojivý počet kalorií. 728 kalorií za hodinu řadí basketbal na deváté místo.

10) Bruslení

Běžte si zabruslit. Ať už zvolíte brusle kolečkové nebo půjdete na led, mě-li byste spálit až 683 kalorií za hodinu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1