Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

10 neřestí, za které utrácíme zbytečně. Pro co máte slabost vy?

10 neřestí, za které utrácíme zbytečně. Pro co máte slabost vy?
 

Moderní doba a její výdobytky nás pokoušejí na každém kroku. Je ale nutné vždy utrácet velké částky?

1. Loterie

Pravděpodobnost, že vyhrajete velké peníze v loterii, je menší, než že do vás uhodí blesk. Víte, že stejně nikdy nevyhrajete, tak už přestaňte sypat peníze do černé díry.

2. Cigarety

Kouření je jednak drahá závislost a taky zabíjí. Pokud už utrácíte peníze, tak raději za prostředky, které vám pomohou zbavit se závislosti na tomto zlozvyku.

3. Nová auta

Auto je sice položka, kterou většina z nás nekupuje příliš často, ale i tak patří jeho výběr do našeho běžného života. Největší nesmysl je podle některých názorů kupovat auto nové, které významně ztratí na své hodnotě ihned poté, co opustí výrobní linku. Oprostěte se od materialismu a přestaňte měnit auto každý rok, dva, tři...

4. Balená voda

Proč kupovat balenou vodu, když vám doma teče pitná voda z kohoutku? Pořiďte si filtr na čištění vody. A když máte chuť na ochucenou, přidejte citron nebo mátu. Získáte jednoduše zdravější a levnější variantu.

Balená vodaBalená vodaautor: ČTK

5. Drahé kosmetické produkty

Denní krém, noční krém, oční krém... Na svou tvář a tělo dáváme tolik chemických produktů v naději, že nás zbaví vrásek, rozšířených pórů nebo rozjasní naši pleť. Tušíme, že je to k ničemu a že nepomáhají, ale přesto je pořád kupujeme. Často ani nemáme ponětí, co na svou kůži vlastně natíráme. Zkuste si přečíst složení a s největší pravděpodobností budete ztraceni. Přijměte fakt, že problémům s vaší pletí může pomoct i změna životosprávy, ne krémy všeho druhu.

6. Značkové produkty

Nákup značkových produktů se projevuje ve všemožných odvětvích. Od jídla, přes kosmetiku až po léky. Mnohé z těchto výrobků mají identické alternativy, proto nemusíte utrácet peníze za značkové zboží, které vidíte denně v reklamě. Kontrolujte složení produktů a v lékárně se nebojte zeptat na levnější variantu.

7. Občerstvení na benzinových pumpách

Kupovat „jednou za čas“ občerstvení na benzínce se stává pro mnohé z nás pravidelností. Ani si neuvědomujeme, kolik peněz za tyto drobné nákupy utratíme – pití v plechovce, chipsy a další malé snacky pokaždé, když jdeme tankovat. Zkuste si stanovit pravidlo, že se takto obdarujete jenom jednou do měsíce. Vytvořte si zvyk, že v autě budete mít vždy dostatek nápojů a nějakou menší svačinu, abyste neměli potřebu utrácet peníze za předražené jídlo na benzinové pumpě.

8. Stravování v restauracích

Časté stravování venku je drahá záležitost. Lepší je připravovat si alespoň občas jídlo doma, je to nejen levnější, ale často i zdravější. Jde jen o to nebýt líný a donutit se uvařit. Začněte něčím časově nenáročným a postupně se můžete vypracovávat ke složitějším receptům. Pozor, vaření může být návykové.

Oběd v restauraciOběd v restauraciautor: Shutterstock

9. Prémiové herní doplňky, aplikace

Mnozí znáte ten pocit, když se chcete dostat ve své oblíbené hře na další úroveň, ale ono to nejde. Nebo se rozhodnete přikoupit nové virtuální předměty, které vám pomohou zvítězit. Raději odstraňte informace o vaší platební kartě ze všech her. Pokud budete silně frustrovaní, že se ve hře nemůžete dostat dál, zkuste najít online návod, jak na to, a zkoušejte dál.

10. Placení za služby, které si můžete udělat sami

Uspěchaná doba vede k tomu, že máme pocit nedostatku času. A tak platíme ostatním, aby za nás udělali to, do čeho se nám samotným nechce. Příkladem jsou drobné opravy auta nebo výměna oleje. Skvělé na moderní době je to, že můžete na internetu najít mnoho videí, která poradí, jak na to. Přijměte výzvu a naučte se něco nového. Jako bonus ušetříte stovky až tisíce korun.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744