Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

10 triků na Facebooku, které byste měli znát

10 triků na Facebooku, které byste měli znát

Mysleli jste si, že máte Facebook v malíčku? Je možné, že zdaleka nevíte o všem, co největší sociální síť nabízí. Ať už to je šachová partie v Messengeru, pokročilé nastavení soukromí nebo třeba příběh vaší lásky. Možnostem se na Facebooku prakticky meze nekladou.

1. Uložit na později

Tolik chuti zobrazit si všechny zajímavé příspěvky a tak málo času? Není problém. Žádný příspěvek už vám neuteče, pokud zvolíte funkci „Uložit odkaz“. U příspěvku, kterému chcete časem věnovat víc pozornosti, stačí kliknout na šipku v pravém horním rohu a zobrazí se příslušná nabídka. Později hledejte v levém sloupci u oblíbených položek.

2. My dva

Páry, které spolu jsou dlouho, už často ani netuší, jak to před lety všechno začalo. Facebook proto nabízí těm, kteří mají na svém účtu označený vztah, funkci „Us“. Do řádku s adresou stačí zadat www.facebook.com/us a zobrazí se celý příběh vaší lásky tak, jak jste ho sdíleli na sociální síti.

Zakladatel sociální sítě Facebook Mark ZuckerbergZakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerbergautor: ctk

3. Rozchod

Tým Marka Zuckerberga myslel i na ty, kterým to nevyšlo. V mobilních zařízeních se tak po přechodu do režimu „Nezadaná/ý“ zobrazí celá řada možností. Princip je takový, že si uživatel bývalou lásku „sbalí“ do virtuální krabice. Vidí ji potom, jen když navštíví profil svého někdejšího protějšku. Ostatní oznámení jsou blokovaná.

4. Ukradená identita

Pokud vám jiný uživatel ukradne identitu, mohou pomoci vaši přátelé. V nastavení stačí označit minimálně tři a maximálně pět lidí, kteří budou moct v případě zneužití vašeho účtu pomoci získat jej zpátky. Položka se nachází v sekci „Zabezpečení – Vaše důvěryhodné kontakty“ a lze ji kdykoliv aktualizovat.

5. Platby

Zapomeňte na banky, peníze už lze posílat prostřednictvím Facebooku. Pokud si nastavíte v „Obecné – Platby“ váš osobní účet, můžete posílat peníze prostřednictvím sociální sítě o sto šest.

Přes Facebook lze snadno uskutečnit finanční transakce.Přes Facebook lze snadno uskutečnit finanční transakce.autor: rvlsoft / Shutterstock.com

6. Posmrtný správce

Ano, tahle funkce je trochu morbidní. Facebook myslí i na případ úmrtí a nabízí možnost vybrat si správce svého profilu pro případ, že se stane neštěstí. V sekci „Zabezpečení“ je to položka „Pověřená kontaktní osoba“.

7. Stáhnout obsah

Pokud vám už sociální síť leze na nervy, přemýšlíte o smazání profilu, ale rádi byste si uchovali vzpomínky, myslel Mark Zuckerberg i na vás. Ve složce „Nastavení – Obecné“ vám spodní řádek nabídne položku „Stáhnout soubor s daty z Facebooku“.

8. Historie přátel

Někteří přátelé se vzájemně znají, aniž jste o tom kdy tušili. Pokud máte oba v rámci své složky „Přátelé“, stačí do řádku s adresou napsat ve správném formátu jejich jména a zobrazí se vám stránka s jejich společnými zážitky. 

Facebook, ilustrační fotoFacebook, ilustrační fotoautor:

9. Hrátky s jazyky

Největší sociální síť má ale i svou veselejší stránku, ostatně platí to v drtivé většině případů. V rámci nastavení jazyku si pak u angličtiny můžete vybrat, aby se text zobrazoval vzhůru nohama („English Upside Down“) nebo v pirátské hantýrce („English Pirate“). Johohó, z mobilu je rázem kapesní papoušek!

10. Šachy v Messengeru

Kromě konverzace si můžete zpříjemnit čas online s přáteli i šachovou partií v Messengeru. Pro zahájení hry stačí naklepat do zprávy „@fbchess play“ a šachy se spustí. Pokyny pro jednotlivé tahy vycházejí z anglických názvů pro figurky – K je král (king), Q královna (queen), B věž (bishop), N střelec (knight), R kůň (rook) a P pěšec (pawn). Posunutí krále na E4 je tedy „@fbchess Ke4“. K ukončení hry slouží příkaz „@fbchess resign“, nápověda se skrývá za „@fbchess help“.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1