Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

10 vychytávek, které jste neznali a bez nichž se už neobejdete

10 vychytávek, které jste neznali a bez nichž se už neobejdete

Jak udělat z levné vodky královské pití? Jak se nenechat otrávit reklamou? A jak zajistit, abyste měli v letadle extra prostor naprosto zdarma? Čtěte naše tipy na vychytávky, které vám můžou zásadně změnit život. 

1. Pohodlné létání

Chystáte se s někým na transatlantický let? Zarezervujte si sedadlo u okna a do uličky. Existuje velká šance, že pokud let nebude vyprodaný, prostřední sedadlo zůstane neobsazené. A pokud si je náhodou nějaký samotář zamluví, jistě se s někým z vás prohodí.

2. Balzám na ránu

Říznuli jste se o ostrý papír, nebo jste se ráno nešikovně řízli o holicí strojek? Pokud rána není příliš hluboká, nemusíte ihned brakovat lékárničku a hledat náplasti. Ještě lépe vám totiž poslouží obyčejný balzám na rty, který povrchovou ránu uzavře.

3. Klimatizace za pár korun

Pamatujete na loňská srpnová vedra? Pokud byste se nepoučili a nepořídili si domů pořádnou klimatizaci, máme pro vás nouzové řešení. Do pár půllitrových pet lahví nasypte pár lžiček soli a nechte zmrazit. Pak jen na tyto pet lahve nastavte váš větrák, a máte nouzovou klimatizaci.

4. Hra bez reklamy

Otravují vás reklamy? Koho ne. Ale nyní máme trik jak se jim vyhnout – alespoň v případě, že právě hrajete svoji oblíbenou hru na mobilním telefonu. Před zapnutím hry přepněte svůj smartphone do leteckého módu, a reklamy budou mít utrum. Sice přijdete i o telefonní hovory a sms, ale hra je možná stejně důležitější, ne?

5. Z levné vody lepší vodka

Proměnit vodu ve víno zatím umí jen někteří z nás, ale to neznamená, že si nemůžeme udělat dobrý alkohol. Pokud se k vám nedopatřením dostala levná vodka, víme, jak podstatně vylepšit její chuť. Stačí ji jen párkrát profiltrovat skrze vodní filtr (například ve filtrovací konvici), a hned budete mít po ruce mnohem lepší pití. 

6. Jste bez proudu a bez svíček? Nevadí

Jste na chatě, vypadla elektrika a svíčky jste jako na potvoru zapomněli vzít? Máme jednoduché řešení. Vezměte pár voskovek, a jednoduše je zapalte. Budou hořet hodiny.

7. Lék na škrábance ma monitoru

Jak se zbavit škrábance na vašem LCD monitoru či luxusní LCD televizi tak, aby si posměvační sousedi ničeho nevšimli? Pomůže vám penál vašeho potomka. Z něj jednoduše vezměte gumu a škrábanec gumujte, dokud nezmizí. Jako mávnutím kouzelného proutku.

8. Ještě bizarnější lék na škrábance na monitoru

Že vás gumování obrazovky mírně zaskočilo? Máme větší bizár. Skvělý recept pro poškrábaná cédéčka a přezrálé banány. Jednoduše banán oloupejte, a vnitřní stranou slupky pomažte škrábance. Poté vyhlaďte vnější stranou slupky a banán samotný snězte. Dvě mouchy jednou ranou, jen by nás zajímalo, kdo tohle vymyslel.

9. Lak místo nitě

Upadané knoflíky na kabátu jsou prostě otravné. Koho by bavilo je pořád přišívat, nehledě na to, že je pořád musíte zkoumat, jestli už vám odpadává. Máme lepší řešení. Jednoduše přetřete střed knoflíků s nití bezbarvým lakem na nehty. A pak se s někým vsaďte, že se dříve zbavíte svého kabátu, než aby vám upadnul knoflík.

10. Křupavá pizza z mikrovlnky

Na světě není moc lidí, kteří by neměli rádi pizzu, existuje ale jenom pár těch, kdo znají tento trik. Když dáváte pizzu do mikrovlnky, přidejte dovnitř i sklenici s vodou. Pizza vám tak neztvrdne jako podrážka od boty. Jenom se ujistěte, že vodu dovnitř dáváte ve skleničce a nikoliv v plecháčku.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1