Články odjinud

100 let od poslední velké bitvy první světové války. Němci na Marně utrpěli fatální porážku

100 let od poslední velké bitvy první světové války. Němci na Marně utrpěli fatální porážku

Před 100 lety, 15. července 1918, podnikla německá vojska na západní frontě ofenzívu, známou jako druhá bitva na Marně. V rámci první světové války se jednalo o poslední velký německý útok.

Na jaro a léto 1918 připravil generál a faktický německý diktátor Erich Ludendorff sérii vojenských operací, od nichž si sliboval průlomové vítězství německých zbraní. Aby zamaskoval své úmysly a zároveň odlákal vojska Dohody z oblasti plánované rozhodující akce, spustil v půlce července 1918 klamnou operaci na Marně poblíž Remeše.

Německé jednotky zaútočily v několika proudech na postavení francouzské armády, narazily však na nečekaně houževnatou obranu. Velkou roli v této bitvě sehrála přítomnost britských, amerických a italských jednotek, které pomohly německý atak zastavit a po třech dnech bojů přejít do mohutné protiofenzívy.

Ofenzíva byla nakonec odražena začátkem srpna 1918. Nucený ústup za řeku Marnu a ztráta asi 168 tisíc mužů znamenala pro vyčerpanou německou armádu tvrdou ránu, která významně přispěla k její prohře v první světové válce. Na druhé straně padlo kolem 120 tisíc mužů, převážně Francouzů. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud