100 let od poslední velké bitvy první světové války. Němci na Marně utrpěli fatální porážku | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

100 let od poslední velké bitvy první světové války. Němci na Marně utrpěli fatální porážku

100 let od poslední velké bitvy první světové války. Němci na Marně utrpěli fatální porážku

Před 100 lety, 15. července 1918, podnikla německá vojska na západní frontě ofenzívu, známou jako druhá bitva na Marně. V rámci první světové války se jednalo o poslední velký německý útok.

Na jaro a léto 1918 připravil generál a faktický německý diktátor Erich Ludendorff sérii vojenských operací, od nichž si sliboval průlomové vítězství německých zbraní. Aby zamaskoval své úmysly a zároveň odlákal vojska Dohody z oblasti plánované rozhodující akce, spustil v půlce července 1918 klamnou operaci na Marně poblíž Remeše.

Německé jednotky zaútočily v několika proudech na postavení francouzské armády, narazily však na nečekaně houževnatou obranu. Velkou roli v této bitvě sehrála přítomnost britských, amerických a italských jednotek, které pomohly německý atak zastavit a po třech dnech bojů přejít do mohutné protiofenzívy.

Ofenzíva byla nakonec odražena začátkem srpna 1918. Nucený ústup za řeku Marnu a ztráta asi 168 tisíc mužů znamenala pro vyčerpanou německou armádu tvrdou ránu, která významně přispěla k její prohře v první světové válce. Na druhé straně padlo kolem 120 tisíc mužů, převážně Francouzů. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.