Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

100 přírodních památek zapsaných se seznam UNESCO je v ohrožení. Může za to člověk

100 přírodních památek zapsaných se seznam UNESCO je v ohrožení. Může za to člověk

Více než 100 míst, které UNESCO zapsalo na seznam světového dědictví, je v ohrožení a může za to člověk. Lidská činnost přímo ohrožuje až polovinu míst, která mají podle světových organizací výjimečnou hodnotu.

Podle studie, o které píše server Huffington Post, je více než 100 míst ohroženo nezodpovědným lidským chování. Jejich zkáza navíc postupuje rychleji, než se očekávalo.

Na seznamu světového dědictví UNESCO jsou zapsána místa, která vynikají svojí krásou, ale také ta, která mají nezastupitelný biologický význam. Patří sem například Galapágy. Ostrovy v jižním Pacifiku totiž hostí několik endemických druhů zvířat, která jsou na tamním prostředí závislá.

Výzkum, který provedli odborníci z univerzity v Britské Kolumbii spolu s několika dalšími organizacemi, se zaměřil především na to, jaký dopad má na tyto památky lidská činnost. Přírodní katastrofy totiž nejsou zdaleka to jediné, co tato místa ohrožuje. Čím dál více a rychleji se na přírodních památkách podepisují válečné konflikty, urbanistický rozvoj nebo turistika.

S výjimkou Evropy se podle odborníků od roku 2000 člověk podepsal na 63 procentech všech přírodních památek světového dědictví UNESCO. Například z Yellowstonského národního parku zmizelo za poslední dvě desetiletí 6 procent lesů.

James Allan, hlavní autor studie, vyzval výbor pro světové dědictví, aby okamžitě zasáhl v lokalitách, které se svým týmem vyhodnotili jako ty nejvíce ohrožené. Podle dalších výzkumníků by měl výbor přehodnotit svoje priority. Loňská zpráva UNESCO totiž informuje hlavně o místech, která jsou ohrožena změnou klimatu. Ty se ale počítají na desítky, nikoli na stovky.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744